
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu został wyposażony w aparat ECMO, czyli sztuczne płuco-serce. Posiadają go tylko trzy polskie szpitale.
Zazwyczaj aparaty ECMO są wykorzystywane w kardiochirurgii i kardiologii do zabiegów na otwartym sercu. Nieco inaczej wygląda przy intensywnej terapii, gdzie ECMO służy podtrzymywaniu funkcji płuc i serca u pacjentów z ciężkim strukturalnym czy funkcjonalnym uszkodzeniem płuc.
"Obecnie - mówi dr Maciej Gawor, ordynator OAiIT - leczymy w ten sposób 60-letnią pacjentkę z bardzo ciężkim zapaleniem płuc, niemożliwym do wyleczenia z wykorzystaniem sztucznej wentylacji za pomocą respiratora oraz antybiotykoterapii. Zastąpienie funkcji płuc przez urządzenie pozwala na podtrzymanie wentylacji w podstawowym zakresie w trybie oszczędzającym płuca. W tym trybie wentylacji dużo łatwiej poddają się one leczeniu. Urządzenie może pracować na jednym zestawie do 30 dni, mamy zatem czas, by po odłączeniu od tego urządzenia, płuca pracowały już samodzielnie."
Nowy aparat ECMO kosztował 360 tys. zł i został sfinansowany dzięki unijnym środkom. Ma być wykorzystywany nie tylko na oddziale, ale także w czasie transportu chorych z innych szpitali w województwie do USK w Opolu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rynekzdrowia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Generatory tlenu - Jakie mają zastosowanie w medycynie?
Generatory tlenu znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w przemyśle, technologii i medycynie. W kontekście medycznym, ich rola...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-