
Instytut Matki i Dziecka oszacował, że w 2014 roku aż 42% porodów w Polsce odbyło się przez cesarskie cięcie. Jest to rekordowy wynik w naszym kraju. Tymczasem zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia cesarskie cięcia powinny stanowić maksymalnie 15% wszystkich urodzeń.
Rok wcześniej odsetek cesarskich cięć był o niecałe 2% niższy. Natomiast w 1999 roku zabieg cesarskiego cięcia lekarze wykonywali tylko w 18% przypadków.
Resort zdrowia zapewnia, że zamierza to zmienić i tworzy zespół specjalistów, którzy mają wypracować standardy dot. wykonywania cesarskich cięć. Efektem ma być obniżenie ich liczby.
Decyzje o cesarce są podejmowane najczęściej w obawie o bezpieczeństwo czy ze strachu przed bólem. Motywacją może być też wygoda rodzących. Do skierowania na zabieg cesarskiego cięcia wystarczy zaświadczenie o zbyt dużym lęku przyszłej matki przed bólem lub wskazanie od okulisty. Innym powodem wysokich statystyk może być również wciąż rosnąca liczba ciąż powikłanych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zastosowanie lasera frakcyjnego: od blizn po odmładzanie skóry
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego są coraz popularniejsze. Radzi sobie świetnie z usuwaniem zmarszczek, odmładzaniem skóry, z bliznami, a...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-