
Amerykańscy naukowcy odkryli nową rodzinę antybiotyków w próbkach gleby. Mogą być one wykorzystywane do zwalczania lekoopornych infekcji. Substancje zwane malacydynami wydają się bezpieczne dla ludzi i jednocześnie skuteczne w zwalczaniu superbakterii szpitalnej MRSA (wieloopornego gronkowca złocistego).
Gleba jest obfita w miliony różnych mikroorganizmów, które wytwarzają potencjalnie skuteczne związki farmaceutyczne, w tym nowe antybiotyki. Tym razem udało się je odkryć uczonym z Uniwersytetu Rockerfellera pod kierownictwem dr Seana Brady'ego.
Naukowcy wykorzystali technikę sekwencjonowania genów do analizy ponad 1000 próbek gleby pobranych z USA. Odkrywając malacydyny w próbkach mieli przeczucie, że to istotne odkrycie. Nwo odkryte związki zostały przetestowane na szczurach zakażonych MRSA - infekcje zostały wyleczone w stu procentach. Teraz trwają prace nad przystosowaniem malacydynów do użycia u ludzi.
Na razie nie wiadomo, kiedy malacydyny mogłyby trafić do aptek. Konieczne będzie wykonanie jeszcze wielu badań. Antybiotykooporność to jedno z największych zagrożeń dla współczesnego świata. Zabija rocznie około 700 000 osób.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Robotics Innovation Awards 2022 – polska firma w TOP50 najlepszych na świecie!
Od ponad dekady nagrody RBR50 Robotics Innovation Awards, przyznawane przez amerykański Robotics Business Review, wyróżniają najbardziej kreatywne...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-