
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 40 mln zł dofinansowania na utworzenie sieci biobanków wraz z krajowym ośrodkiem wiodącym, którym będzie Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Zrzeszająca 7 polskich instytucji sieć ma w przyszłości zostać przyłączona do międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje biobankowania z terenu Europy (BBMRI-ERIC).
Mapowanie ośrodków pozwoli na stworzenie jednolitej bazy wszystkich działających w kraju placówek gromadzących informacje o naszym zdrowiu. Kierownik Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz koordynator krajowy ds. biobankowania i BBMRI-ERIC dr n. med. Łukasz Kozera uważa, że będzie to milowy krok w działaniu polskich biobanków.
„Ujednolicimy zasady działania - tłumaczy Kozera - wprowadzimy wspólne narzędzia IT, określimy warunki zbierania danych, pobierania próbek, ich transportu oraz przetwarzania. Dzięki temu wyznaczymy w Polsce standardy pracy z ludzkim materiałem biologicznym, co przełoży się na jakość wykorzystywania badań naukowych, dostępność wyników, bezpieczeństwo oraz skuteczność analizy materiału badawczego, a w efekcie końcowym wpłynie na rozwój badań populacyjnych i podniesienie poziomu zdrowia w naszym kraju."
Utworzenie sieci biobanków ma pobudzić rozwój sektora badań i innowacji, ponieważ podstawowym założeniem biobanków jest nie tylko przechowywanie próbek, ale ich wykorzystywanie dla projektów naukowych. Przedsięwzięcie będzie realizowane do końca 2021 r.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kto może zyskać na innowacji?
Do połowy 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) przeznaczyło 100 mln złotych na upowszechnianie współpracy nauki z otoczeniem...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
-