
Telemedycyna jest to najnowsza forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Pozwala ona na wymianę specjalistycznych informacji oraz przeprowadzenie diagnozy na odległość.
Telemedyczną, modułową platformę informatyczną, na którą składają się aplikacje dostępne przez przeglądarki internetowe oraz aplikacje na urządzenia mobilne, tworzy od kilku lat krakowska spółka Silvermedia. Platforma działa online i zapewnia realizację różnych usług telemedycznych dla wielu rodzajów podmiotów i placówek medycznych. Stale rozwijane są kolejne moduły platformy, które obsługują nowe obszary medyczne, poza kardiologią, diabetologią, audiologią to również alergologia i geriatria.
W ramach jednego z projektów współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju krakowska Silvermedia rozwija system do badań przesiewowych w kardiologii i alergologii. Projekt związany z tworzeniem rozpoczął się w lipcu 2013 r. i potrwa do czerwca 2015 r. Wszystkie prace warte są ponad 4,6 mln złotych, z czego ponad 2 miliony pochodzi z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i zostało firmie przekazane przez NCBR.
Silvermedia tworzy ponad 50 specjalistów w zakresie technologii IT, robotyki i biocybernetyki. Firma realizuje ten projekt samodzielnie, choć nie bez współpracy z autorytetami medycznymi w dziedzinie alergologii i kardiologii.
„Nasze rozwiązania są projektowane z myślą o zwykłych użytkownikach - mówi dr inż. Jarosław Bułka, wiceprezes spółki - nie o specjalistach czy choćby informatykach. Oprogramowanie zapewnia wysoki, codzienny komfort użytkowania, cechuje się prostotą, estetyką interfejsu, a jednocześnie nie stanowi barier dla osób uważanych stereotypowo za wykluczone cyfrowo. Z naszych obserwacji wynika, że starsi ludzie fantastycznie sobie radzą z obsługą aplikacji, które są dostępne na smartfony czy tablety, wpisują tam dane pomiarowe, samodzielnie podłączają sobie urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi, glukometry, mobilne elektrokardiografy."
Z urządzeń i systemów, jakie powstają w ramach projektu, będą mogli korzystać pacjenci, którzy wezmą udział w programach profilaktycznych. Do udziału w projekcie pacjenci są typowani przez osoby prowadzące takie badanie według strategii przyjętej przez centrum medyczne lub instytucję, które koordynują dany program. Także samorządy mogą podejmować decyzje o przebadaniu wybranych grup mieszkańców. Takie badania przeprowadziła np. Warszawa, gdzie programy medyczne koordynowały Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Zdrowia Dziecka. Z kolei w obszarze badania zmysłów niekwestionowanym liderem jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, który od lat wykorzystuje platformę telemedyczną w badaniach profilaktycznych dzieci szkolnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat
Jest przenośny, szybki, bezinwazyjny i działa na oddech – i nie mowa o alkomacie, a o diabetomacie. Nowoczesnym urządzeniu ułatwiającym życie...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-