Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-02-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-02-08
W Śląskim Uniwersytecie Medycznym otwarto specjalistyczny ośrodek onkologiczny
Ośrodek powstał dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu
Ośrodek powstał dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu

Dzięki wsparciu prywatnych inwestorów w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto specjalistyczny ośrodek onkologiczny. Inwestycja kosztowała 90 mln zł.

Jak twierdzi rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki, nie ma publicznych pieniędzy na utworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, który zajmowałby się diagnozowaniem i leczeniem, ale także dydaktyką i pracą badawczą. Pomocy trzeba było więc szukać u prywatnych inwestorów.

„Mieliśmy budynek w stanie surowym zamkniętym - mówi Jałowiecki - który przez ponad 30 lat był niewykorzystany i właściwie niszczał. Jako uczelnia wyraziliśmy zgodę, by szpital ogłosił przetarg na wynajęcie powierzchni. Znaleźli się chętni, którzy zdecydowali się tam stworzyć ośrodek diagnostyczny z aparaturą na najwyższym światowym poziomie, ale również zakład radioterapii z trzema akceleratorami."

Ośrodek na razie nie podpisał kontraktu Narodowym Funduszem Zdrowia, jednak rektor wierzy, że uda się to zrobić. „Nie sądzę, by to było racjonalne, aby ośrodek akademicki, w którym jest możliwość kompleksowego diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, pozostawał bez kontraktu" - dodaje.

Placówka w Katowicach jest dopiero drugim pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w strukturze polskich uczelni medycznych i jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. W jej ramach działają oddziały onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej oraz poradnia onkologiczna. Wyposażenie obejmuje pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz Gamma Knife. To ostatnie to warte ok. 4 mln euro bardzo precyzyjne urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu. W Polsce mamy jeszcze tylko jedną taką maszynę. Według planów ośrodek ma specjalizować się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także