Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-24
W UCK wykonano przeszczep płuc
Maxpixel, CC0
Maxpixel, CC0

31 lipca W gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano pierwszy na Pomorzu przeszczep płuc. Pacjent nadal jest w szpitalu, ale jak dotąd nie doszło do żadnych powikłań. Na podobny zabieg w UCK oczekuje ośmiu kolejnych pacjentów.

Zabieg poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania zespołów pielęgniarskich i lekarskich z wielu klinik i pracowni UCK. Ponadto na początku roku do Gdańska specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w tym dr. Jacka Wojarskiego, dr. Wojciecha Karolaka oraz dr. hab. Sławomira Żeglenia.

"Przed przeprowadzeniem pierwszego zabiegu - mówi Jacek Wojarski - trzeba było dopełnić wielu formalności wymaganych przez autoryzowane instytucje i wprowadzić w gdańskim szpitalu procedury związane z przeszczepami serca i płuc, bo takie zabiegi również mamy w planie wykonywać w UCK."

Transplantację przeprowadzono wykonując po obu stronach klatki piersiowej pacjenta niewielkie nacięcia, przez które usunięto jego płuca i wprowadzono do jam opłucnych przeszczepiany narząd.

W Polsce poza Gdańskiem przeszczepy płuc wykonywane są także w Poznaniu, Szczecinie i Zabrzu. Wojarski wyjaśnił, że w ostatnich latach w Polsce przeprowadza się rocznie około 40 przeszczepów tego organu, a – zdaniem specjalistów, liczba takich operacji powinna wynosić około 200 w roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :