Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-26
W Warszawie odbył się kongres "Innowacje w ochronie zdrowia"
Obecnie WUM uczestniczy w 17 projektach NCBR
Obecnie WUM uczestniczy w 17 projektach NCBR

28 września w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja "Innowacje w ochronie zdrowia". W jej trakcie zaprezentowano m.in. najważniejsze projekty programu STRATEGMED finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. WUM uczestniczy aż w 17 takich projektach badawczo-rozwojowych, z tym w czterech jako lider konsorcjum.

Celem spotkania, zorganizowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM i Komitet Sterujący STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, było przedstawienie nowoczesnych rozwiązań, które będą sprzyjały postępowi naukowemu, technologicznemu i organizacyjnemu w instytucjach związanych z ochroną zdrowia.

"Dziś - mówił prof. Bolesław Samoliński, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM - kiedy patrzymy z perspektywy kilku lat istnienia programu STRATEGMED, to widzimy, że inaczej myśli się już o innowacyjności w ochronie zdrowia i bardziej rozumie rolę Narodowego Badań Centrum i Rozwoju."

"Znacząca poprawa w polskim systemie ochrony zdrowia jest możliwa, ale trzeba postawić na inwestycje i innowacje" - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otwierając kongres. Podkreślił także udział WUM w wielu innowacyjnych projektach badawczych w ramach programu Strategmed: "Wynikiem tych badań będzie opracowanie i wdrożenie nowych metod profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji."

W latach 2013–2015 w jego ramach zorganizowano trzy konkursy z budżetem ok. 800 mln zł i wyłoniono 44 projekty. "Celem był postęp w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych - tłumaczy Aleksander Nawrat, wiceszef NCBR. Ale chodziło również o budowanie zespołów interdysplinarnych, szkolenie młodych naukowców i stymulowanie badań."

Największe finansowanie otrzymały projekty z zakresu onkologii (w sumie ponad 209 mln zł) i medycyny regeneracyjnej (ponad 166 mln zł). Dzięki funduszom ze „Strategmed" naukowcy pracują nad takimi innowacjami, jak m.in. opatrunki z materiału ludzkiego, wstawki odprowadzające mocz wykonane z biomateriałów i komórek macierzystych, a także biodegradowalne stenty czy drukowana w 3D bioniczna trzustka.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl, pulsmedycyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :