
Dokładnie tydzień temu w Sport Klinice w Żorach wszczepiono dwóm pacjentom w wieku 60 i 64 lata idealnie dopasowane do ich kości endoprotezy stawu kolanowego. Wykorzystano w tym celu innowacyjną technologię Visionaire, która zwiększa żywotność protezy, a której clue stanowi niezwykle precyzyjna diagnostyka obrazowa, na podstawie której przygotowuje się protezy.
Cały proces trwał trzy tygodnie i złożony był z trzech etapów. Na początku, za pomocą RTG oraz rezonansu magnetycznego, wykonano dokłądne co do milimetra obrazy kończyn dolnych pacjentów. Następnie obrazy te przesłano do Memphis w USA, gdzie inżynierowie zaprojektowali na ich podstawie szablony endoprotezy idealnie dopasowane do kości pacjentów. Ostatni etap to sama operacja, przeprowadzona przez polskich chirurgów pod okiem pioniera tego typu zabiegów na świecie, prof. Carten O. Tibesku z ośrodka Sporthopaedicum w Straubing.
Jak przyznaje jeden z operujących, dr Juliusz Dec, zaletą zastosowanej technologii jest optymalny dobór i osadzenie protezy, co w efekcie zwiększa jej żywotność. „Proteza niewłaściwie osadzona znacznie szybciej się zużywa. Ta metoda pozwala zredukować błędy osadzenia z 20-30 proc. w przypadku klasycznych protez do 5 proc" - dodaje Dec.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-
-