
Buddyjscy mnisi czy mistrzowie Zen już od wieków wiedzą, że medytacja zmniejsza poczucie niepokoju, ale nawet oni potrafią wytłumaczyć, jak to się dzieje. Udało się to dopiero naukowcom z Forest Baptism Medical Center, którzy zidentyfikowali, jakie procesy w mózgu zachodzą podczas medytowania.
Naukowcy zbadali aktywność mózgu 15 chętnych, którzy zgodzili się wziąć udział w czterech 20-minutowych sesjach medytacyjnych. Aktywność ich mózgu została zanalizowana za pomocą specjalnego rezonansu magnetycznego zarówno przed jak i po medytacji. Dzięki temu można było zobaczyć, jakie obszary mózgu aktywują się, a jakie dezaktywują, gdy uczucie niepokoju znika w trakcie medytacji.
Co się okazało? Otóż badania wykazały, że podczas medytacji bardziej aktywna jest brzuszno-przyśrodkowa przedczołowa część mózgu, odpowiedzialna za kontrolowanie stresu. Jednocześnie aktywność przedniej części kory mózgowej - odpowiedzialnej za myślenie i emocje - była mniejsza po sesji niż przed jej rozpoczęciem. TYm samym, dzięki naukowcom z Forest Baptism Medical Center, mamy dowód, że medytacja rzeczywiście działa.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dokonać wyboru placówki terapeutycznej zajmującej się leczeniem...
Nałóg jest niezmiernie poważnym kłopotem, który dotyczy coraz większej ilości jednostek. Spora liczba ludzi zmaga się z różnorakimi uzależnieniami...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl