Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-08
Wiemy już, jak rozwija się rak prostaty
Ewoluujące komórki rakowe stają się ruchomym celem dla leków
Ewoluujące komórki rakowe stają się ruchomym celem dla leków

Naukowcy z UCLA odkryli, jak komórki macierzyste rozwijają się podczas postępowania raka prostaty. Odkrycie może pomóc w opracowywaniu bardziej precyzyjnych terapii leczących tę chorobę.

Opierając się na wynikach ostatnich badań, zgodnie z którymi rak prostaty najpierw atakuje komórki macierzyste podstawne, naukowcy z UCLA nieoczekiwanie odkryli, że ostatecznie nowotwór ten zaczyna się rozwijać w różnych typach komórek zwanych luminalnymi komórkami macierzystymi. Kiedy choroba rozwija się, komórki podstawne zmieniają się w komórki luminalne. Dostępne leki na raka prostaty są tak zaprojektowane, aby odnajdywać i zabijać komórki podstawne, od których rozpoczyna się choroba. Przemiana komórek podstawnych w luminalne czyni z nich ruchomy cel, co znacznie obniża skuteczność leków.

Tkanki składające się z dojrzałych komórek macierzystych wyróżniają się zdolnością do regeneracji i wymiany chorych lub zniszczonych komórek w organizmie. Rak najpierw atakuje komórki podstawne znajdujące się w nabłonku gruczołu krokowego, które tracą zdolność kontrolowania swojego wzrostu. Nowotwór, który najpierw objawia się jako niekontrolowany wzrost komórek podstawnych, następnie rozwija się dalej w komórkach luminalnych również znajdujących się w tkance nabłonkowej pokrywającej prostatę.

Pacjenci z agresywnym rakiem prostaty często są leczeni za pomocą antyandrogenów - leków blokujących produkcję hormonów takich jak testosteron, który powoduje, że rak jest jeszcze bardziej agresywny. Nowotworowe komórki macierzyste, które pozostają po antyandrogenowej terapii, wyglądają inaczej niż komórki podstawne i luminalne. Oznacza to, że naukowcy muszą zidentyfikować jeszcze inne typy komórek, które ewoluują w trakcie rozwoju choroby.

Wiedząc już, że macierzyste komórki rakowe w gruczole krokowym mogą zmieniać swój wygląd lub fenotyp z jednego typu komórek na inny, naukowcy z UCLA próbują teraz wyjaśnić, dlaczego pewne elementy komórek pozostają niezmienione, nawet kiedy cała komórka należy już do innego typu. Jeżeli im się to uda, możliwe będzie opracowanie leków działające na ewoluujące komórki nowotworowe, bo rozpoznające ich niezmienne elementy.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (3)

  • ,,,

    2021-05-08 22:51

    Pozbywając się hormonów osłabiamy chorą osobę, Potrzebujemy ich ,wiec się nie pozbywamy nawet gdy jesteśmy chorzy . Ale jeśli rak rozwija się w komórkach podstawowych wiec warto komórek podstawowych nie zabijać lekami a raczej je mnożyć by rak nie mial czasu zmieniać komorki na luminalne .W końcu rak sie zmęczy

  • Kasia

    2021-05-08 22:19

    Komórka została zmieniona a pewne elementy zostały nie zmienione bo to korzeń, matka, jej gen, zostaje więc jeśli je oddzielimy pewnie narodzą się ponownie

    05/10/2021 08:45:50 Komentarz edytowany przez użytkownika
  • Kasia

    2021-05-08 22:09

    Mysle ze pewne elementy komórek zostają nie zmienione ,nawet kiedy cała komórka należy już do innego typu ponieważ komórka ktora została zmieniona ma w sobie pozostałości swoich jakby genów które można uzupełniać w celu powrotu do stanu pierwotnego, Sa to elementy z których komórka powstała

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :