
Każdego dnia miliony ludzi wykonują miliardy przeszukań internetowych o tematyce zdrowotnej. Według Nicholasa Tatonetti z amerykańskiego Uniwersytetu Kolumbia jedną z pierwszych rzeczy, jaką robi człowiek, gdy poczuje się źle, jest przeszukanie internetu w celu odnalezieniu informacji na temat jego dolegliwości.
Naukowcy z Microsoftu oraz Uniwersytetów Stanford i Kolumbia przeprowadzili przegląd 6 milionów wpisów on-line z 2010 roku, w których użytkownicy dzielili informacjami zdrowotnymi. W wyniku przeprowadzonego przeglądu powiązano ze sobą lek przeciwdepresyjny – paroksetynę z lekiem obniżającym poziom cholesterolu – prawastatyną. Stwierdzono zwiększoną ilość wyszukań terminu hiperglikemia w powiązaniu z kombinacją nazw obu leków. Tym sposobem odkryto, że skutkiem ubocznym jednoczesnego stosowania paroksetyny i prawastatyny jest hiperglikemia.
Skutki uboczne stosowania leków pojawiają się już często po ich rejestracji, głównie ze względu na przeprowadzanie badań klinicznych na jednorodnych grupach pacjentów. Wprowadzenie leku na rynek powoduje, że jest on stosowany przez populację zróżnicowaną i mogą pojawić się wcześniej nie odnotowywane efekty uboczne. W samych Stanach Zjednoczonych odnotowuje się tysiące zgonów spowodowanych efektami ubocznymi stosowanych farmaceutyków, co wiąże się także z ogromnymi kosztami.
Celem naukowców jest stworzenie systemu, który będzie w stanie wyłapać niepożądane skutki leków przed wypuszczeniem ich na rynek. Wyniki badań uzyskane poprzez analizę przeszukań internetowych mogą być cennym źródłem wiedzy dla instytucji zajmujących się regulacją polityki lekowej, jak np. NICE w Wielkiej Brytanii czy FDA w USA.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń...
-
-
-
-
-