Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-08-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-08-27
Polska badaczka otrzymała prestiżowy grant na badania nad rakiem
Prof. Magdalena Król pracuje na SGGW w Warszawie
Prof. Magdalena Król pracuje na SGGW w Warszawie

Prof. Magdalena Król z SGGW w Warszawie otrzymała Grant Europejskiej Rady ds. Badań na prace nad nowym sposobem walki z nowotworami. Według polskiej badaczki komórki immunologiczne można wyposażyć w "bomby" - jak mówi polska badaczka - które zniszczą nowotwory.

Prof. Król odkryła, że komórki układu odpornościowego przekazują komórkom nowotworowym pewien rodzaj białek. Być może uda się wykorzystać ten mechanizm, aby razem z białkiem „przemycić" leki antynowotworowe. Metoda ta ma szansę znaleźć zastosowanie zwłaszcza w leczeniu małych przerzutów nowotworowych, stanowiących ważny problem kliniczny.

"Komórki immunologiczne - mówi prof. Król - które są przedmiotem moich badań, wędrują do rejonów niedotlenionych i niedokrwionych w obrębie guza - tam nie docierają absolutnie żadne leki. Po chemioterapii wydaje się, że guz zniknął, bo większość masy guza została usunięta. Jednak komórki nowotworowe pozostają i bywają przyczyną wznowy lub przerzutów."

Grant na badania w ramach pięcioletniego projektu badaczka wyniesie ponad 1,4 mln euro. Granty przyznawane przez ERC mają na celu zwiększenie dynamiki, kreatywności i doskonałości europejskich badań przekraczających granice dzisiejszej wiedzy, poprzez wspieranie pionierskich projektów badawczych.

W latach 2007-2013 (7. Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z 4322 grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 (2014-2020) polskie jednostki naukowe otrzymały zaledwie dziewięć z ok. 2 tys. przyznanych grantów ERC.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :