Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-05
Aplikacja medyczna – jakie cechy powinna posiadać

Aplikacja medyczna – niezbędne narzędzie w gabinecie lekarskim

Branża medyczna rozwija się w szybkim tempie. Nowe technologie przydają się nie tylko w leczeniu i rehabilitacji. Dziś każdy nowoczesny gabinet lekarski wyposażony jest w oprogramowanie, które pomaga lekarzom w organizacji pracy i obsłudze pacjenta. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa aplikacja medyczna i jaką ma rolę w prowadzeniu gabinetu.

 

med.jpg

 

Aplikacja medyczna – wygoda dla lekarza i pacjenta

Czasy, kiedy lekarze zapisywali wizyty pacjentów w zeszycie, a recepty wystawiane były odręcznym pismem, odeszły w zapomnienie. Rewolucja cyfrowa odmieniła oblicza wielu profesji - w tym lekarzy. Dziś za większość czynności organizacyjnych w gabinecie lekarskim odpowiada aplikacja medyczna. Takie oprogramowanie pozwala na wygodne prowadzenie dokumentacji medycznej (w tym wystawianie recept i skierowań), zapewnia łatwy dostęp do informacji o pacjentach i bazy leków, a także umożliwia szybkie zarządzanie terminami wizyt z dowolnego miejsca.

Oprogramowanie medyczne nie tylko zwiększa komfort pracy dla całego personelu, ale też wpływa na zadowolenie pacjentów. Dzięki niemu lekarz szybciej udzieli niezbędnej pomocy, a rejestracja wizyt nie sprawi żadnych problemów. To z kolei przełoży się na większą liczbę pacjentów w tym samym czasie i lepszą renomę gabinetu.

 

Webowe oprogramowanie medyczne – dlaczego warto?

Najlepsze aplikacje medyczne to takie, które zapewniają kompleksową i wygodną obsługę. Warto zainteresować się systemami webowymi, czyli takimi, które działają z poziomu przeglądarki internetowej.

Można je uruchomić na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci (np. na smartfonie lub tablecie) – wystarczy tylko założyć konto i nadać uprawnienia reszcie personelu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób lekarz może na przykład zarządzać terminami wizyt, będąc w domu lub w drodze do gabinetu. Nie musi też przejmować się awarią komputera – w jej przypadku po prostu uruchomi program na innym urządzeniu. Medyczne aplikacje mobilne stały się standardem, który wypiera powoli programy desktopowe.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry program dla lekarzy?

Szybkość i wygoda
Duże znaczenie ma wygodny, intuicyjny interfejs. Dzięki niemu obsługa systemu zajmie niewiele czasu i będzie łatwa do przyswojenia dla całego personelu. Tyczy się to również pacjentów – przyjazny system rejestracji wizyt zwiększy zadowolenie z obsługi.

Kompleksowe funkcje
Mnogość funkcjonalności to cecha, która powinny posiadać wszystkie aplikacje medyczne. Z założenia program ma być „codziennym towarzyszem” lekarza, który sprawi, że jego praca stanie się lżejsza, szybsza i przyjemniejsza. Im zatem więcej możliwości, tym lepiej. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • tworzenie szablonów wizyt;
  • powiadomienia SMS do wysyłania potwierdzeń rejestracji i przypomnień o zbliżających się wizytach;
  • system rejestracji pacjentów wygodny zarówno dla lekarza, jak i pacjenta;
  • szybkie generowanie raportów i grafików pracy;

Dokumentacja medyczna
Prowadzenie karty pacjenta, historii choroby czy wypisywanie recept to codzienność w pracy lekarza. Oprogramowanie medyczne ułatwi to zadanie. Nowoczesne systemy umożliwiają szybkie wyszukiwanie dane oraz ich automatyczne uzupełnianie w odpowiednie pola. To znaczna oszczędność czasu i duża wygoda dla lekarzy.

Dostęp do bazy leków
Każdy program do prowadzenia gabinetu lekarskiego powinien zapewniać dostęp do bazy leków. Co więcej, musi być ona stale aktualizowana, zwłaszcza po zmianie listy leków refundowanych. Ważne też, aby system był zawsze zgodny z aktualnie obowiązującymi standardami prawnymi (m.in. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna). Pozwoli to uniknąć konsekwencji prawnych i nieprzyjemności ze strony pacjentów.

Bezpieczeństwo
System medyczny powinien też gwarantować wysokie bezpieczeństwo danych, zwłaszcza wrażliwych informacji pacjentów. Warto więc zorientować się czy dostawca oprogramowania zapewnia zabezpieczenia najwyższej jakości takie jak certyfikat SSL, szyfrowanie danych, co najmniej dwuskładnikowe logowanie oraz kontrola dostępu i uprawnień.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także