
28 listopada 1984 roku w Warszawie wykonano pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego. Jak zauważa szef zespołu, który wykonał zabieg, prof. Wiesław Jędrzejczak, ówczesna pacjentka nadal żyje i jest w dobrym stanie.
Biorcą szpiku była Ola Przybylska, która miała wtedy sześć lat, a dawcą - jej o dwa lata młodsza siostra Katarzyna. Zabieg przeprowadzono w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej, w którym dzisiaj mieści się Wojskowy Instytut Medyczny (przy ul. Szaserów w Warszawie).
Był to drugi na świecie przeszczep szpiku, jaki wykonano u osoby cierpiącej na chorobę Diamonda-Blackfana, wywołanej wrodzonym brakiem krwinek czerwonych. Zadanie polskim lekarzom znacznie utrudniał brak nawet podstawowego sprzętu, co było skutkiem opłakanego stanu, w jakim znajdowała się polska służba zdrowia w tamtym czasie. Za przykład może posłużyć fakt, że do filtrowania szpiku wykorzystano filtry z sokowirówki.
Zabieg polskich lekarzy był również pierwszym przeszczepem, jaki wykonano bez napromieniowania całego ciała pacjenta. Zamiast tego zastosowano cytostatyk busulfan, wykorzystywany w chemioterapii nowotworów. Taki sposób przygotowywania pacjentów do przeszczepu - przy użyciu leków - uznano później za najlepszy i dziś jest powszechnie wykorzystywany w transplantacjach szpiku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterylizator powietrza, sterylizatory tunelowe UV-C
Tunelowy sterylizator powietrza UV-C to niezawodna czystość wokół Ciebie. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu możesz zapomnieć o cząsteczkach...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-