
Z ostatnich badań wynika, że regularne zażywanie aspiryny znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka. Dotyczy to przede wszystkim raka jelita grubego i innych nowotworów układu pokarmowego. Naukowcy sugerują, że stosowanie aspiryny może uzupełniać profilaktykę przeciwnowotworową.
"Wiele osób - mówi główny autor badań Andrew Chan z Harvardu - powinno zażywać aspirynę jako środek zmniejszający ryzyko wystąpienia nowotworów. Szczególnie dotyczy to osób, które mają inny powód, by zażywać aspirynę, np. z powodów kardiologicznych. Nie zalecamy jednak zażywania aspiryny przez wszystkich, którzy po prostu chcą zmniejszyć ryzyko."
O tym, że aspiryna obniża ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, wiadomo było już wcześniej. Teraz naukowcy z Harvardu przeprowadzili badania w kierunku innych rodzajów nowotworów. Na podstawie danych od 136 tys. pacjentów obliczyli, że osoby, które regularnie zażywały aspirynę (co najmniej 2 razy w tygodniu) były o 3% mniej narażone na wystąpienie każdego typu nowotworu.
Regularne zażywanie aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 19%, a jakiegokolwiek nowotworu przewodu pokarmowego o 15%. Nie zaobserwowano żadnego efektu w przypadku raka piersi, prostaty czy płuc.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-