Po odstawieniu narkotyków przez osoby uzależnione utrzymanie się w stanie abstynencji jest utrudnione ze względu na występowania zjawiska głodu narkotykowego, mogącego się przejawiać w sposób bardzo bolesny. Badania nad lekami mającymi łagodzić objawy głodu narkotywego są bardzo potrzebne ze względu na małe możliwości farmakologicznej pomocy osobom na odwyku. Polska uczona bada substancję, która może pozwolić na stworzenie leku łagodzącego objawy odstawienia substancji psychoaktywnych.
Joanna Miszkiel z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie bada problem uzależnienia od amfetaminy, eksperymentując ze związkiem mającym łagodzić „nawrót amfetaminowy". Amfetamina i kokaina jako związki psychostymulujące oddziałują na zwiększone uwalnianie dopaminy w układzie nagrody w mózgu, prowadząc do uzależnienia poprzez zaburzenie pracy neuroprzekaźników. Polska uczona bada znaczenie receptora 5-HT1B umieszczonego na neuronach w uzależnieniu od amfetaminy. Wcześniej dowiedziono, że blokowanie tych receptorów związkami chemicznymi zapobiega „nawrotom kokainowym".
Badania zespołu wykazały, że ich blokowanie może być również sposobem łagodzenia „nawrotów amfetaminowych". Działają więc w przypadku innych narkotyków, co jest ważne, bo narkomani często są uzależnieni od więcej niż jednej substancji psychoaktywnej. Co więcej, stworzony przez uczoną związek działa w sposób bardzo precyzyjny, blokując jedynie właśnie receptory 5-HT1B. W przyszłości może być wykorzystywany w lekach (tabletki, zastrzyki) wspomagających procesy odchodzenia od nałogu. Na razie wykonywane są testy na gryzoniach.
Joanna Miszkiel niedawno otrzymała na swoje badania stypendium "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki".
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- interia.pl/PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
Powrót do sprawności po urazie rdzenia kręgowego
Urazy rdzenia kręgowego – nawet te relatywnie niewielkie – zawsze należy traktować jako bardzo poważne zagrożenia. Najczęściej wiąże się je...
-
-
-