Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-09
Bakteriobójcze lampy UV-C
Bakteriobójcze lampy UV-C

W związku z panującą ostatnio na świecie sytuacją pandemiczną związaną z COVID-19 coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy bakteriobójcze wykorzystujące promieniowanie UV-C. Promieniowanie UV-C dezaktywuje w sposób nieodwracalny bakterie, wirusy i grzyby. W szczególności zainteresowaniem cieszą się lampy tzw. z zamkniętą komorą dezynfekcyjną.

 

Źródło promieniowania UV-C jest zamknięte w tejże komorze dezynfekcyjnej i nie wydostaje się na zewnątrz.

Dodatkowe wentylatory zapewniają wymuszony obieg powietrza, które podczas przepływania przez komorę dezynfekcyjną jest sterylizowane.

Zaletą lamp przepływowych lamp UV-C z zamkniętą komorą dezynfekcyjną jest możliwość stosowania ich w obecności ludzi, w odróżnieniu od lamp działania bezpośredniego.

Dzięki temu lampa może być włączona w pomieszczeniu przez cały czas kiedy obecni są w nim ludzie.

W ten sposób powietrze jest przez cały czas i na bieżąco sterylizowane.

Lampy w zależności od rodzaju/modelu mogą pracować w pozycji stojącej (np. przy biurku), leżącej (na parapecie), wiszącej (na ścianie) lub wolnostojącej (na specjalnych stojakach).

Niektóre modele wyposażone są ponadto w liczniki czasu pracy pozwalające na ocenę stopnia zużycia lamp.

Przykładem takiego urządzenia może być lampa UVgun.

Powietrze pobierane jest przez specjalne otwory (kratki), zasysane przez wentylator lub wentylatory, sterylizowane w zamkniętej komorze i wyrzucane przez otwór znajdujący się po drugiej stronie komory sterylizacyjnej.

Dodatkowo można spotkać lampy UV-C z mieszanym sposobem sterylizacji powietrza, tj. lampy z zamkniętą komorą sterylizacyjną i świetlówką UV-C znajdującą się na zewnątrz obudowy (często w specjalnej osłonie zabezpieczającej przed stłuczeniem).

Lampy sterylizacyjne UV-C mogą być wyposażone w pilot zdalnego sterowania, moduł Wifi umożliwiający zdalne włączenie lampy, kontrolki wskazujące na uszkodzenie lampy lub/i wizjery pozwalające na szybką ocenę działania lamp.

Lampy działania bezpośredniego nierzadko wyposażone są w czujniki ruchu, które wyłączają się w obecności ludzi zabezpieczając ich przed działaniem promieni.

Przepływowe lampy UV-C są dobrym rozwiązaniem dla gabinetów lekarskich, salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, hoteli, sklepów, gabinetów weterynaryjnych, urzędów, domów i mieszkań prywatnych.

Przy wyborze lampy należy kierować się jej mocą oraz wydajnością podawaną w ilości metrów sześciennych na godzinę.

Dobrze jest też zapytać producenta/dystrybutora o opinie pochodzące z niezależnych ośrodków badawczych.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
optotech.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także