
8 sierpnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie otwarto Centrum Medycyny Eksperymentalnej, które będzie prowadzić badania m.in. z zakresu neurologii i neurochirurgii. Nosząca imię Emila Behringa placówka znajduje się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
W otwarciu uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. "Z wielką atencją - mówił minister - obserwuję rozwój Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. To jest osobisty sukces prof. Wojciecha Maksymowicza, ale jest to także sukces i rezultat współpracy pomiędzy władzami uniwersytetu, władzami wydziału nauk medycznych i władzami samorządowymi. Ta współpraca doprowadziła do czegoś, co jest unikatem."
Studia lekarskie zostały otwarte w Olsztynie 9 lat temu i na początku nie wróżono im świetlanej przyszłości. Obecnie olsztyńscy studenci kierunku lekarskiego zajmują czołowe miejsca w rankingach studentów wydziałów medycznych w Polsce.
W Centrum Medycyny Eksperymentalnej wkrótce zostanie uruchomiony projekt naukowy skierowany do pacjentów po urazach rdzenia kręgowego. Co roku w Polsce 700 pacjentów doznaje urazów rdzenia kręgowego, których skutkiem jest paraliż kończyn. Program roboczo nazywa się antyplegia. Projekt naukowy ma dotyczyć oddziaływania komórek macierzystych i węchowych na poprawę czynności rdzenia kręgowego u tych chorych oraz wpływu nadtwardówkowej stymulacji rdzenia kręgowego.
Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Umożliwia kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikroprzepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii.
W budynku zlokalizowane są Katedra Farmakologii i Toksykologii oraz Katedra Patofizjologii. W Centrum Medycyny Eksperymentalnej siedzibę ma również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego, należący do Katedry Neurologii i Neurochirurgii. Dodatkowo Centrum jest połączone konstrukcyjnie i funkcjonalnie z istniejącym już Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi wchodzącym w strukturę Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
-
-
-
-