
Podczas konferencji zorganizowanej 13 października w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie eksperci zastanawiali się nad spadającym zaufaniem społecznym do szczepień. Ich zdaniem należy już mówić w tym kontekście o globalnym problemie. Z badania opublikowanego w czerwcu przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej wynika, że najbardziej sceptyczni wobec szczepień spośród są mieszkańcy Europy.
Wzrastająca niechęć do szczepień widoczna jest również w Polsce. W sezonie 2015/16 w Polsce zaszczepiło się przeciwko grypie jedynie 3,4% populacji – co stanowi najgorszy wynik wśród krajów europejskich. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są coraz popularniejsze „antyszczepionkowe" strony internetowe.
Co ciekawe nie szczepią się również sami pracownicy służby zdrowia, co również może mieć wpływ na ogólny wynik w skali całego kraju. To od nich bowiem powinien iść pozytywny przykład, tymczasem przeciw grypie zaszczepiło się tylko 6% z tej grupy.
Prof. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśliła, że każda szczepionka, która wchodzi na rynek, musi spełnić bardzo restrykcyjne wymagania i być przez lata gruntownie kontrolowana. Oprócz kontroli przeprowadzanych przez jej wytwórcę, szczepionka jest również sprawdzana przez niezależne od wytwórcy laboratoria.
Grypa pozostaje bardzo ważnym aspektem zdrowia publicznego, również ze względu na koszty ekonomiczne. Według przytoczonych przez ekspertkę badań firmy Ernst&Young, średni koszt sezonu grypowego wynosi w Polsce ok. 1,5 mld złotych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbina stomatologiczna ze światłem LED czy bez
Wybór odpowiedniej turbiny stomatologicznej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort wykonywanych zabiegów. Współczesne technologie oferują...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-