
Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Krzysztof Warzocha, złożył w Ministerstwie Zdrowia wniosek o utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii. Według pomysłu profesora mógłby on powstać w wyniku połączenia dwóch istniejących warszawskich placówek: Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.
Projekt wzorowany jest na podobnych rozwiązaniach istniejących już w Stanach Zjednoczonych, Francji i Holandii, gdzie funkcjonują instytuty pełniące nadrzędną rolę wobec pozostałych ośrodków onkologicznych. Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii, oprócz leczenia pacjentów, zajmowałby się opracowywaniem wytycznych dotyczących działań profilaktycznych i diagnostyki. Do jego uprawnień należałaby również ocena poszczególnych ośrodków i tworzenie swego rodzaju rankingu szpitali i oddziałów onkologicznych w Polsce, przez co miałby on wpływ na wysokość ich finansowania przez NFZ.
Zdaniem prof. Warzochy fuzja dwóch wskazanych przez niego ośrodków jest najprostszym sposobem stworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii. Są one nie tylko najlepsze w Polsce i spełniające światowe wymogi, ale znajdują się również w dobrej kondycji finansowej.
Jednak do zgody na realizację projektu jeszcze daleka droga. Na razie trwa wstępna analiza wniosku. Później Ministerstwo będzie musiało powołać specjalny zespół, którego zadaniem będzie ocena zasadności oraz warunków połączenia instytutów. Dopiero po wydaniu przez niego opinii minister powoła komisję, która zajmie się wdrożeniem projektu w życie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wybór odpowiedniego aparatu rentgenowskiego dla twojej praktyki medycznej
Wybór odpowiedniego aparatu rentgenowskiego to jedna z kluczowych decyzji, które musisz podjąć szukając wyposażenia dla swojego gabinetu...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-