Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-23
Dlaczego warto wyposażyć się w pojemnik na ciekły azot? Odpowiadamy
Dlaczego warto wyposażyć się w pojemnik na ciekły azot? Odpowiadamy

Pomysłów na wykorzystanie azotu w skroplonej formie nie brakuje – z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Właściwości tej niezwykłej substancji docenia wiele branż – na stałe zagościła w medycynie, dermatologii, a nawet gastronomii. Aby korzystanie z ciekłego azotu było możliwe, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków przechowywania i transportu. Służą do tego specjalne pojemniki. Czy stosowanie tej substancji bez odpowiednich naczyń jest możliwe? Jakie cechy powinien mieć zbiornik na ciekły azot? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Jakie właściwości ma ciekły azot?

Azot w skroplonej formie uzyskano w 1883 roku – dokonali tego dwaj polscy naukowcy w Krakowie. Od tego czasu stopniowo odkrywa się jego właściwości i sprawdza możliwości wykorzystania go w różnych gałęziach przemysłu. Potencjał tej substancji docenia m.in. medycyna – jednym z wielu przykładów jej wykorzystania jest krioterapia. To nowoczesna metoda leczenia bólu, która jest szczególnie pomocna dla pacjentów z dolegliwościami reumatycznymi.

To jednak nie wszystko. O zaletach ciekłego azotu jest równie głośno w branży gastronomicznej – kucharze specjalizujący się w kuchni molekularnej tworzą z jego pomocą wyjątkowe potrawy. Substancja jest bezwonna i bezsmakowa, wobec czego nie wpływa na kubki smakowe, ale pozwala na serwowanie dań w niebanalnej odsłonie.

 

Dlaczego ciekły azot należy przechowywać w dedykowanym pojemniku?

Fenomen azotu w skroplonej formie tkwi w jego ekstremalnie niskiej temperaturze, która sięga -196℃. Aby móc korzystać z jego właściwości, należy bezwzględnie przestrzegać zasad prawidłowego przechowywania tej substancji. Służy do tego specjalny pojemnik na ciekły azot, zwany inaczej naczyniem Dewara. Dzięki jego doskonałej izolacji temperatura tego związku chemicznego nie ma wpływu na otoczenie. Choć skroplony azot jest bezpieczny, to w kontakcie m.in. ze skórą może być niezwykle groźny – powoduje bowiem poważne oparzenia. W związku z tym przechowywanie i transportowanie ciekłego azotu w dedykowanych zbiornikach odpowiada za bezpieczeństwo osób, które z nim pracują.

 

Czym wyróżnia się najlepszy pojemnik na ciekły azot?

Naczynie Dewara to jedyny sprzęt, który zapewnia prawidłowe przechowywanie azotu w skroplonej formie. Profesjonalny pojemnik na ciekły azot jest zbudowany z podwójnych ścianek, między którymi znajduje się techniczna próżnia. Powłoki naczynia zapewniają doskonałą izolację, dzięki której substancja zachowuje swoją temperaturę i jednocześnie jest bezpieczna dla otoczenia. Wybierając pojemnik dla swojej firmy, zwróć uwagę na jego pojemność – większy model pozwoli Ci na dłuższe przechowywanie tej substancji. Jeśli zdecydujesz się na 50-litrowe naczynie, dostępne np. tutaj – https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l, ciekły azot może Ci służyć nawet 250 dni! Dzięki trwałym materiałom dewar jest odporny na szereg szkodliwych czynników i pozwala na bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw ciekłego azotu.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
cryogenshop.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także