Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-15
Doświadczenia z dzieciństwa mogą zmienić DNA
Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą wywoływać trwałe zmiany w materiale genetycznym, co skutkuje pojawianiem się zaburzeń psychicznych w dorosłym życiu. Do takich wniosków doszła grupa naukowców z Instytutu Psychiatrii Maxa Plancka, zajmująca się badaniem genu FCKBP5 - ważnego regulatora hormonalnej odpowiedzi stresowej organizmu. Rezultaty badań wykazały, że u osób z konkretnym allelem FCKBP5 dochodzi na skutek stresu do zmian o charakterze epigenetycznym. DNA ulega demetylacji w miejscu odpowiedzialnym za zwiększoną transkrypcję FCKBP5.

W efekcie u osób, u których doszło do zmian w obrębie FCKBP5 mechanizm odpowiedzi na stres działa nieprawidłowo, tym samym zwiększając ryzyko zaburzeń i chorób psychicznych. Co ciekawe, zmiany chorobowe wywołane demetylacją DNA w obrębie konkretnej sekwencji, zachodzą u osób, które przeżywały traumę w okresie dzieciństwa. Nie stwierdzono tego typu zaburzeń u osób poddawanych stresowi w dorosłym życiu.

Powyższe wyniki wskazują, że, zależnie od podłoża genetycznego, urazy psychiczne z okresu dzieciństwa zostawiają epigenetyczne piętno na DNA, czego dalszą konsekwencją jest deregulacja hormonalnego systemu walki ze stresem, mogąca skutkować zaburzeniami psychicznymi.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
genengnews.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także