Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-19
Eksperci dyskutowali w Katowicach o medycynie opartej na wartości
Mat. pras.
Mat. pras.

W ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-10 marca) odbyła się debata „Medycyna oparta na wartości". Paneliści zgodzili się że najlepszą metodą zarządzania systemem ochrony zdrowia jest tzw. value based medicine, czyli medycyna oparta na wartości, w której podstawą do opracowania budżetu lub otrzymania refundacji jest zestawienie oczekiwanych efektów z osiągniętymi rezultatami leczenia.

8 miliardów złotych więcej niż rok wcześniej wydano w 2017 r. z budżetu państwa na system ochrony zdrowia. Jednocześnie, jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku zmarło o 16 tys. Polaków więcej.

"Te pieniądze zwyczajnie zmarnowano – mówił prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, kardiolog i prezes American Heart of Poland. W skali europejskiej jesteśmy państwem unikatowym w sensie negatywnym, bo oczekiwana długość życia skróciła się zamiast wydłużyć. Możemy więc przyjąć, że wydajemy dużo, ale z coraz mniejszą efektywnością."

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, jest to jedyna efektywna droga do osiągnięcia mierzalnych efektów tożsamych z właściwą mapą potrzeb zdrowotnych. Ekspertka uważa, że w systemie ochrony zdrowia niezbędna jest całościowa zmiana paradygmatu myślenia o medycynie jako o dziedzinie, którą należy rozpatrywać w zakresie efektywności ponoszonych kosztów.

Z kolei Andrzej Sośnierz, wiceszef Sejmowej Komisji Zdrowia i twórca Śląskiej Kasy Chorych uważa, że przedsięwzięcie tego rodzaju zarządzania pozwoliłoby na definitywne rozgraniczenie intencji politycznych i faktycznych wymogów i potrzeb, a same ustawy byłyby profilowane lepiej niż obecnie.

Jako przykład wdrożenia value based medicine prof. Buszman podał rozwój kardiologii, który przypadł na wdrożenie kas chorych, które lepiej nakreślały rzeczywiste potrzeby pacjentów. Jak podkreślił, środki inwestycyjne wydane na opiekę sercowo-naczyniową przez rząd (500 mln zł) i środki prywatne (blisko 1 mld zł), zaowocowały w latach 2000–2015 spadkiem umieralności z powodu choroby wieńcowej o 33% i zawału serca o 50%.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także