
Pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy przeprowadzono z sukcesem w Centrum Onkologii w Gliwicach. Biorcą był 33-letni mężczyzna - ofiara wypadku w pracy.
Przeprowadzony 15 maja zabieg to pierwsza na świecie pilna transplantacja ze wskazań życiowych. Zabieg objął nie tylko rozległe powłoki twarzoczaszki, ale również szkielet górnego i środkowego piętra twarzy. Wcześniej pacjent przeszedł nieudaną próbę replantacji jego własnych tkanek w innym szpitalu.
Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Centrum Onkologii w Gliwicach, który wykonał operację, posiada największe w Polsce doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów rekonstrukcyjnych. Zespół składa się z doświadczonych lekarzy różnych specjalizacji (chirurdzy ogólni, chirurdzy onkologiczni, chirurdzy szczękowo-twarzowi, transplantolodzy kliniczni, anestezjolodzy oraz psycholodzy) i od 2001 r. wykonał już tysiące tego typu operacji, w tym najtrudniejsze, czyli te wykorzystujące techniki mikronaczyniowe, które wymagają pracochłonnego łączenia żył i tętnic o średnicy ok. 2 mm. Do przeszczepu twarzy lekarze przygotowywali się od kilku lat, m. in. ćwicząc na zwłokach.
Pacjenci potrzebujący przeszczepu twarzy to osoby po rozległych urazach mechanicznych, oparzeniach, z wadami wrodzonymi lub po leczeniu łagodnych nowotworów regionu dolnego, środkowego i górnego piętra twarzy, u których klasyczne metody rekonstrukcji nie są w stanie przywrócić funkcji poszczególnych narządów i estetycznego wyglądu. Według szacunków w Polsce jest ok. 120 takich osób.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyczny montaż THT z 99,4% skuteczności
System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skrócenie czasu montażu THT nawet do 4,7 sekund w przeliczeniu na komponent...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-