
Koncern Google chce stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie w stanie wykryć tzw. retinopatię cukrzycową. Jest to uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy. Szczególnie istotne jest wykrycie tego schorzenia we wczesnym stadium, gdyż w przeciwnym wypadku może prowadzić do utraty wzroku.
Google próbuje obecnie nauczyć swoją SI odróżniać oko zdrowe, od takiego, które może wykazywać oznaki choroby. W tym celu wykorzystano bazę danych liczącą 128 tys. zdjęć, które zostały zdiagnozowane przez okulistów.
Google przetestowało swój algorytm podczas jednego z paneli medycznych, wystawiając go przeciwko 8 doświadczonym okulistom. Okazało się, że wyniki dostarczane przez technologię są zbieżne z diagnozami wystawianymi przez lekarzy.
Google zamierza jednak dalej udoskonalać swoją technologię, aby uzyskać większą szybkość i dokładność. Gdy stanie się już w pełni funkcjonalna, może stanowić nieocenioną pomoc dla lekarzy w krajach rozwijających się, gdzie nie ma dostępu do nowoczesnej medycyny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Haluksy – objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to jedna z najczęściej występujących deformacji stopy, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn,...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
-