
Choć panuje pogląd, że duże mózgi nie niosą korzyści, a nawet są ewolucyjną „ślepą uliczką", naukowcy z University of Bath, opierając się na swoich najnowszych badaniach, twierdzą, że przerost pewnych części mózgu skutkuje lepszą i bardziej dokładną percepcją. Ich zdaniem zwiększający się rozmiar kory wzrokowej jest ściśle związany z ewolucją.
Najnowsze badania skłaniają do wniosku, że większy rozmiar wzrokowych części mózgu łączy się u różnych ssaków naczelnych z lepszym widzeniem. Choć nie ma nadal rozstrzygających dowodów na to, czy wielkość mózgu ma jakiś wpływ na inteligencję, to stwierdzono korelację między rozmiarem pewnych wyspecjalizowanych części mózgu i zmniejszonej podatności na złudzenia optyczne czy zwiększonej ostrość wzroku.
Wielkość poszczególnych partii mózgu nie tylko wskazuje na ilość zawartych w nich neuronów, ale także pozwala określić prawdopodobieństwo tworzenia się połączeń między nimi. Połączenia te umożliwiają coraz bardziej złożone kombinacje, dzięki czemu percepcja wzrokowa staje się coraz bardziej dokładna i szczegółowa.
"Teoria związana z rozmiarem mózgu, jaką tu prezentujemy - mówi Dr Michael Proulx, jeden z autorów badań - może zostać sprawdzona w przyszłości za pomocą większej ilości testów behawioralnych przeprowadzanych na większej ilości gatunków. Chcemy zebrać większą ilość neuroanatomicznych danych, a także przetestować inne zmysły oraz percepcję multizmysłową. Być może będziemy nawet w stanie określić na podstawie skamielin, jak wymarłe gatunki odbierały zmysłowo swoje otoczenie."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
Powrót do sprawności po urazie rdzenia kręgowego
Urazy rdzenia kręgowego – nawet te relatywnie niewielkie – zawsze należy traktować jako bardzo poważne zagrożenia. Najczęściej wiąże się je...
-
-
-
-
-