
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis dokonali przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie wirusa HIV i choroby AIDS. Podczas przeprowadzonych badań stwierdzono, że substancje zawarte w jadzie pszczelim mogą stanowić nowy i skuteczny lek na HIV.
Każda pszczoła produkuje jad, który zawiera apaminę i melitynę – substancje toksyczne. Ta druga działa w sposób drażniący w miejscu użądlenia, wyzwalając histaminę, powoduje również skurcze mięśni i serca oraz rozszerza naczynia krwionośne, natomiast apamina działa głównie na ośrodkowy układ nerwowy.
Naukowcy z USA zauważyli, że melityna umieszczona w nanocząsteczce właściwie dziurawi otoczkę wirusa HIV. Jej działanie jest wybiórcze – wirus ma małe rozmiary, dlatego przechodzi przez nanocząsteczkę, natomiast komórki ciała człowieka są zbyt duże, by melityna mogła dokonać w nich takiego spustoszenia jak w przypadku wirusa HIV. Niemniej jednak duża ilość tej substancji w ciele człowieka jest szkodliwa, dlatego potencjalna terapia musiałaby być stosowana krótko, a melityna powinna być szybko usuwana z organizmu.
Badacze chcą z pomocą melityny stworzyć żel dopochwowy, który pomógłby chronić kobiety przed zakażeniem wirusem HIV. Potencjalnie substancja ta może być również wykorzystywana do walki z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naturalne metody wspomagania zdrowia: Jak wybrać odpowiednie produkty?
Ponoć nie ma ludzi zdrowych, tylko niezdiagnozowani. Gdyby dobrze poszukać, to każdemu z nas coś dolega. A to niedobory witamin i minerałów, a to...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-