
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland odkrył, że jad ptasznika Thrixopelma pruriens występujący głównie w Peru i Chile może służyć jako podstawa dla leków przeciwbólowych.
Gatunek ten produkuje jad zawierający peptyd ProTX-II, który przyłącza się selektywnie do receptorów bólu i blokuje ich działanie. Już jakiś czas temu wykazano, że ProTx-II blokuje kanał jonowy Nav 1.7, ale nie poznano mechanizmu, w jaki to robi.
Udało się to dzięki wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego w celu stworzenia modelu 3D peptydu. Dzięki temu scharakteryzowano jego strukturę oraz zidentyfikowano kluczowe miejsca wiążące, które wchodzą w interakcje z błoną neuronalną.
"Nasze wyniki wskazują, że błona komórkowa odgrywa ważną rolę w zdolności ProTx-II do hamowania receptorów bólowych. W szczególności to neuronalne błony komórkowe przyciągają peptydy do neuronów i zwiększają ich stężenie w pobliżu receptorów bólowych" - mówi Sonia Troeira Henriques, szefowa zespołu badawczego.
Dalsze badania nad jadem pająków takich jak Thrixopelma pruriens mogą pomóc w opracowaniu nowego typu leków przeciwbólowych, charakteryzujących się niespotykaną do tej pory skutecznością działania.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Powrót do sprawności po urazie rdzenia kręgowego
Urazy rdzenia kręgowego – nawet te relatywnie niewielkie – zawsze należy traktować jako bardzo poważne zagrożenia. Najczęściej wiąże się je...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-