Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-03-06
Jad ptasznika może pomóc w stworzeniu nowych leków przeciwbólowych
Thrixopelma pruriens występuje głównie w Peru i Chile
Thrixopelma pruriens występuje głównie w Peru i Chile

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland odkrył, że jad ptasznika Thrixopelma pruriens występujący głównie w Peru i Chile może służyć jako podstawa dla leków przeciwbólowych.

Gatunek ten produkuje jad zawierający peptyd ProTX-II, który przyłącza się selektywnie do receptorów bólu i blokuje ich działanie. Już jakiś czas temu wykazano, że ProTx-II blokuje kanał jonowy Nav 1.7, ale nie poznano mechanizmu, w jaki to robi.

Udało się to dzięki wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego w celu stworzenia modelu 3D peptydu. Dzięki temu scharakteryzowano jego strukturę oraz zidentyfikowano kluczowe miejsca wiążące, które wchodzą w interakcje z błoną neuronalną.

"Nasze wyniki wskazują, że błona komórkowa odgrywa ważną rolę w zdolności ProTx-II do hamowania receptorów bólowych. W szczególności to neuronalne błony komórkowe przyciągają peptydy do neuronów i zwiększają ich stężenie w pobliżu receptorów bólowych" - mówi Sonia Troeira Henriques, szefowa zespołu badawczego.

Dalsze badania nad jadem pająków takich jak Thrixopelma pruriens mogą pomóc w opracowaniu nowego typu leków przeciwbólowych, charakteryzujących się niespotykaną do tej pory skutecznością działania.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także