Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-30
Jaskólski i Wlodawer odebrali w Waszyngtonie Amerykańsko-Polską Nagrodę Naukową
 Na zdjęciu od lewej: dr Alexander Wlodawer i prof. Mariusz Jaskólski
Na zdjęciu od lewej: dr Alexander Wlodawer i prof. Mariusz Jaskólski

28 kwietnia w Waszyngtonie po praz pierwszy przyznano Amerykańsko-Polską Nagrodę Naukową. Jej laureatami zostali prof. Mariusz Jaskólski z Polski i dr Alexander Wlodawer z USA, których wspólne odkrycie struktury białka wirusa HIV przyczyniło się do powstania leku na AIDS. Nagroda przyznawana jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz American Association for the Advancement of Science (AAAS), największe na świecie stowarzyszenie naukowe.

Jaskólski i Wlodawer zostali wyłonieni spośród 55 nominacji, które oceniało jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. Nieoficjalnie mówi się, że za swe osiągnięcia w badaniu struktury białek wirusa HIV byli bardzo blisko otrzymania Nagrody Nobla.

Ich odkrycia przyczyniły się do powstania leku dla chorych na AIDS w ekspresowym tempie siedmiu lat. Ale na tym ich współpraca się nie skończyła. Pracowali nad kolejnymi wirusami i razem określili m.in. struktury proteaz pochodzących z wirusa HTLV (powodującego białaczkę), a także strukturę bakteryjnych asparaginaz, istotnych w leczeniu białaczki limfoblastycznej u dzieci.

Jaskólski jest profesorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i założycielem w 1994 roku pierwszego w Polsce laboratorium krystalografii białek w PAN, którym kieruje do dziś. Natomiast Wlodawer, który studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i wyemigrował z Polski w 1968 roku, od prawie 30 lat jest związany z Narodowym Instytutem Raka (NCI) w Frederick pod Waszyngtonem, gdzie kieruje Laboratorium Krystalografii Makromolekuł.

Amerykańsko-Polska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2013 r. Jest przyznawana co dwa lata parze naukowców – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w USA – za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem ich współpracy. Jej celem jest promocja polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także