
Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „JAMA Network Open", depresja i zaburzenia lękowe u kobiet w ciąży występują o 51% częściej niż to miało miejsce w poprzednim pokoleniu. Naukowcy z University of Bristol wyliczyli, że jeśli matka miała depresję ciążową, to ryzyko jej wystąpienia u córki było ponad trzykrotnie wyższe.
Naukowcy oparli się na danych zebranych wśród dwóch generacji kobiet, które brały udział w wieloletnim, trwającym ok. trzy dekady, badaniu pt. „Children of the 90s". Porównano odpowiedzi 2 390 kobiet, ankietowanych na początku lat 90. XX wieku z odpowiedziami ich 180 córek, które zaszły w ciążę przed 24. rokiem życia.
Wyniki badania są niepokojące. Depresja ciążowa występowała u 17% kobiet ze starszego pokolenia oraz aż 25% z młodszego. Zaburzenia depresyjne były silnie związane ze stresem i uczuciem przytłoczenia.
Depresja ciążowa ma negatywny wpływ nie tylko na matkę ale i dziecko. W przyszłości planowana jest kolejna edycja badania przeprowadzona na trzecim pokoleniu. Tym razem badacze chcą sprawdzić, jakie skutki depresja ciążowa i inne problemy psychiczne młodych mam będą mieć dla ich potomstwa. W tym celu w mieszkaniach rodziców zamontowano kamery, które mają rejestrować relacje między nimi a dzieckiem.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Niebieskie światło - zmora XXI wieku. Jak wpływa na nasz sen i czy można się...
W dobie wszechobecnej technologii niebieskie światło stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Emitowane przez ekrany telefonów, komputerów,...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-