
Opinie dotyczące lamp bakteriobójczych bywają różne. Ten rodzaj urządzeń posiada dużą grupę swoich zwolenników, zaznaczających wysoką skuteczność lamp i brak szkodliwości dla człowieka. Można jednak znaleźć opinie wskazujące na szkodliwość lamp dla zdrowia i brak wiary w ich skuteczność. Kto ma racje? Jak działają lampy bakteriobójcze i czy są skuteczne? Zobaczmy.
Jak działają lampy bakteriobójcze?
Lampy bakteriobójcze są urządzeniem podnoszącym jakość powietrza lub wody poprzez usunięcie z nich bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Działanie bakteriobójcze oparte jest na emisji niewidzialnego dla człowieka światła ultrafioletowego. Ta forma naświetlania może służyć także do sterylizacji narzędzi medycznych i powierzchni wrażliwych. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje lamp: lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania, lampy przepływowe i dwufunkcyjne. Tego rodzaju urządzenia stosowane są zarówno przez prywatnych użytkowników, jak również instytucje ochrony zdrowia np. przychodnie, gabinety, szpitale. Wykorzystanie lamp bakteriobójczych znacznie ogranicza ryzyko infekcji i zakażeń w sterylizowanych miejscach.
Budowa lampy bakteriobójczej
Wszystkie wspomniane wyżej rodzaje lamp bakteriobójczych, a także wirusobójczych mają w zakresie wielu elementów podobną budowę. Lampa posiada najczęściej obudowę ze stali nierdzewnej, chroniącej promiennik przed uszkodzeniami. Wewnątrz usytuowany jest kluczowy element budowy urządzenia – lampa UV z żarnikiem średnio- lub niskociśnieniowym. Różnica pomiędzy żarnikami dotyczy ciśnienia pary wewnątrz. Lampy z żarnikami średniociśnieniowymi rozgrzewają się wolniej i są mniej skuteczne w porównaniu z niskociśnieniowymi. Te drugie są gotowe do pracy już w kilka sekund. Żarniki niskociśnieniowe pracują także w niższych wartościach temperatury, wynoszących do 65 stopni, podczas gdy lampa wysokociśnieniowa może osiągać temperatury do kilkuset stopni Celsjusza. Kolejnym elementem budowy lampy bakteriobójczej jest promiennik UV. To właśnie on odpowiedzialny jest za emisję światła bakteriobójczego. Do jego właściwej pracy niezbędny jest jednak, opisany wcześniej, właściwy żarnik. Aby lampa mogła działać konieczny jest ostatni element jej budowy, czyli zasilacz. Układ zasilający pozwala na dostarczenie napięcia aktywującego promieniowanie bakteriobójcze.
Rodzaje lamp bakteriobójczych
Pierwszym rodzajem lamp bakteriobójczych są lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania (takie jak w https://bitmed.pl/94-lampy-bakteriobojcze), w których rodzaj promiennika dostosowuje się do wielkości powierzchni/ pomieszczenia, w którym będzie stosowana. Ten rodzaj urządzenia emituje promieniowanie UV-C o długości fali 235,7 nm dostosowane do niszczenia pleśni, grzybów, bakterii oraz wirusów. Podczas użytkowania lamp bezpośredniego działania nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym są używane. Czas skutecznego działania lampy to od 2 do 8 godzin. Kolejnym dostępnym na rynku rodzajem lamp są lampy bakteriobójcze przepływowe. Ich działanie oparte jest na zastosowaniu specjalnych filtrów przepuszczających powietrze. Podczas przepływu przez filtr powietrze jest pozbawiane drobnoustrojów z wykorzystaniem promieni UV-C. W tych lampach, dzięki specjalnej konstrukcji obudowy, promieniowanie nie wydostaje się na zewnątrz, a lampa może być użytkowana w miejscach, w których przebywamy. Ostatni rodzaj lamp to lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne (hybrydowe). Stanowią one połączenie dwóch wcześniej opisanych. Istnieje więc możliwość bezpośredniej sterylizacji pomieszczenia kiedy jest puste oraz użycia komory przepływowej w sytuacjach kiedy w zasięgu są ludzie.
Zakres wykorzystania lamp bakterio- i wirusobójczych
Użytkowanie lamp niszczących zagrażające drobnoustroje wymaga specjalistycznego przeszkolenia oraz zastosowania profesjonalnego sprzętu. W przypadku lamp dostępnych do użytku indywidualnego należy zwrócić szczególną uwagę na procedury bezpieczeństwa. Prawidłowe użytkowanie lamp wymaga zapoznania się z głównymi zasadami ich stosowania. Lampa bakteriobójcza powinna być, przede wszystkim, dostosowana do wielkości dezynfekowanego obszaru. Należy zachować odpowiednią odległość od mebli i innych urządzeń. Nie stosuje się promieniowania bezpośrednio na sufit lub podłogę. Zaleca się sprawdzenie w instrukcji obsługi wysokości na jakiej powinna znajdować się lampa. Kluczowym elementem zachowania bezpieczeństwa jest także regularna wymiana żarówki i zachowanie czystości lampy.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- bitmed.pl

Czytaj także
-
Sklep Promedyczny — profesjonalne wyposażenie szpitali, przychodni oraz...
Profesjonalne wyposażenie placówek medycznych ma ogromne znaczenie dla jakości świadczonych przez nich usług, a zatem dla zdrowia pacjentów....
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-