
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali super-precyzyjne lasery, w których wykorzystuje się grafen. Mają one trafić na polski rynek już za 2-3 lata. To dobra wiadomość także dla lekarzy, gdyż, jak przewidują wynalazcy, technologia znajdzie zastosowanie również w medycynie.
Najważniejszą cechą opracowanego przez naukowców z Wrocławia lasera jest bardzo krótki czas interakcji światła lasera z materią. Dzięki temu nie występuje między nimi oddziaływanie termiczne, co sprawia, że wykonywane takim laserem czynności są dużo bardziej precyzyjne.
Lasery tego typu mają wiele zastosowań praktycznych - również w medycynie. Mogą służyć np. w chirurgii czy w kosmetologii jako bardzo precyzyjny skalpel optyczny. Jak dodaje Grzegorz Soboń z Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej na Politechnice Wrocławskiej, super-precyzyjny laser, który opracowali naukowcy, ma docelowo służyć do wycinania struktury biodegradowalnych stentów, stosowanych do przywracania drożności naczyń krwionośnych.
W uzyskaniu tak krótkich impulsów świetlnych, a - co za tym idzie - także bardzo precyzyjnej obróbki, istotne okazują się właściwości grafenu, który działa w całym procesie jak superszybki przełącznik światła - dodaje Soboń. Grafen to nietypowy materiał, odkryty zaledwie 9 lat temu. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, nie posiadająca trzeciego wymiaru, która skupia w sobie niezwykłe właściwości mechanicznie i fizyczne. Należą do nich m. in. się niski ciężar właściwy, duża elastyczność i wytrzymałość, a także wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Laserowe usuwanie żylaków – początek drogi do zdrowych nóg
Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem. Przyjmuje się, że zmaga się z nim nawet co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. W ostatnich latach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-