
Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dane ponad 550 tys. kobiet z dziesięciu krajów europejskich. Okazało się, że u kobiet, które urodziły co najmniej jedno dziecko, ryzyko przedwczesnej śmierci jest mniejsze o 20%.
"Celem programu EPIC było początkowo zbadanie wpływu pożywienia na powstawanie nowotworów, zwłaszcza raka piersi - mówi prof. Françoise Clavel-Chapelon z francuskiego INSERM (Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale). Ale bardzo duża grupa monitorowanych kobiet umożliwiła uzyskanie tak dużej ilości informacji, że zakres badania musiał zostać rozszerzony. Statystyczne wyniki monitoringu mają wielkie znaczenie, to nie są wyniki cząstkowe. Powinny je brać pod uwagę kompetentne organy państw, ludzie decydujący o służbie zdrowia, zapobieganiu chorobom, polityce demograficznej."
Podobne wyniki dały badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Wynika z nich, że u kobiet z co najmniej sześciorgiem dzieci prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci maleje o 40% w porównaniu z kobietami bezdzietnymi. U kobiet z trójką dzieci ryzyko malało o 20%, u matek dwojga dzieci – o 17%.
Naukowcy wyjaśniają to zjawisko przenikaniem komórek macierzystych z płodu do organizmu matki i "naprawiają" jej chore serce. Niewykluczone, że ten mechanizm ma sens ewolucyjny, ponieważ zwiększa szanse płodu na przeżycie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Elastyczność i modularność w procesie produkcyjnym a usługi EMS
Elastyczność w przypadku produkcji jest definiowana jako zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się wielkości popytu w ramach obecnego...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-