Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-04-14
Maleńki robak może pomóc w walce z chorobą Alzheimera
Na zdjęciu Caenorhabditis elegans
Na zdjęciu Caenorhabditis elegans

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w kolonii odkryli, że naturalnie występujące cząsteczki posiadają zdolność wzmacniania mechanizmów obronnych organizmu przed chorobami powodującymi zwyrodnienie układu nerwowego. Badania na modelowym organizmie Caenorhabditis elegans pokazały, że mogą one nawet wydłużyć życie chorego.


W miarę upływu lat życia człowieka, białka w jego organizmie mają tendencję do tworzenia skupisk. Na pewnym etapie rozwoju skupiska te stają się toksyczne - przeciążają komórkę i nie pozwalają na wypełnianie jej normalnych funkcji. Do tego typu zmian dochodzi przede wszystkim w neuronach, co może prowadzić do schorzeń takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona lub Huntingtona. Badając organizmy modelowe takie jak Caenorhabditis elegans naukowcy zaczęli odkrywać mechanizm leżący u podstaw procesu zwyrodnienia neuronów.


"Chociaż nie możemy mierzyć demencji u robaków - mówi jeden z autorów badań, Martin Denzel - możemy obserwować białka, o których wiemy, że są toksyczne, badając ich wpływ na układy nerwowo-mięśniowe. Dzięki temu zyskujemy możliwość wglądu w rozwój choroby Alzheimera na poziomie cząsteczkowym."


Ostatnio badacze odkryli substancję o nazwie N-Acetyloglukozamina, która pobudza system obronny organizmu przed tego typu toksynami. Występuje ona naturalnie i jest produktem przemiany materii. Okazało się, że po dostarczeniu jej dodatkowej ilości robaki reagowały w bardzo pozytywny sposób, a długość ich życia wydłużała się.


Cząsteczka ta pełni kluczową rolę w mechanizmach odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowego organizmu. Pomaga ona usunąć toksyczne skupiska białek i zapobiegać ich tworzeniu się. Dzięki jej podaniu stadium paraliżu w modelowych organizmach zaczynało się ze znacznym opóźnieniem. Na razie nie możemy być pewni, czy podobny efekt będzie ona zdolna wywołać u większych zwierząt, jednak fakt, że substancja ta znajduje się również w naszych komórkach, pozwala mieć nadzieję, że podobna reakcja będzie zachodzić również w przypadku ludzkiego organizmu.


(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także