Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-30
Małżeństwo służy zdrowiu
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Życie w związku może chronić przed chorobami serca i udarem mózgu. W czasopiśmie "Serce" ukazały się wyniki badań, które dowodzą korelacji stanu cywilnego i zwiększonego (bądź zmniejszonego) ryzyko rozmaitych chorób.

Autorzy podjęli się ponownej analizy poprzednich badań, których wyniki nie były jednoznaczne. Badania objęły ponad 2 miliony osób w wieku od 42 do 77 lat z Europy, Skandynawii, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji z lat 1963-2015.

Wykazały one, że osoby samotne są bardziej zagrożone zachorowaniem na choroby układu krążenia (42%) i chorobę wieńcową serca (16%). Wzrasta także ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej serca (42%) i udaru mózgu (55%).

Autorzy zastrzegają, że w badaniach pominięto wpływ związków partnerskich, zarówno jednopłciowych jak i heteroseksualnych. Mimo to próba jest dostatecznie duża, aby uznać dostrzeżoną korelację za istotną.

Istnieją różne poglądy na to, jakie okoliczności związane z małżeństwem rzeczywiście mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród najczęściej wymienianych są wcześniejsze rozpoznawanie i reagowanie na problemy zdrowotne; lepsze przestrzeganie dawkowania leków; wyższe bezpieczeństwo finansowe; lepsze samopoczucie czy wyższy dobrostan.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rp.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :