
Naukowcy po raz pierwszy przedstawili dowód skuteczności farmakologicznego leczenia ostrego zapalenia trzustki. Choroba ta jest na razie uznawana za nieuleczalną i kończy się śmiercią pacjenta w jednym na pięć przypadków.
W czasopiśmie PNAS opublikowano wyniki badań naukowców z Cardiff University, którzy wykazali, że istniejąca na rynku substancja produkowana przez GlaxoSmithKline, blokująca kanały, którymi w organizmie transportowany jest wapń, wyraźnie redukuje dopływ tego pierwiastka do wyizolowanych komórek trzustki, zwalczając tym samym główną przyczynę zapalenia trzustki i nie pozwalając na rozwój choroby.
"Celem badań było zablokowanie nadmiernego dopływu wapnia, powodowanego przez czynniki wywołujące zapalenie trzustki, oraz sprawdzenie, czy ochroni to komórki trzustki przed trawieniem samych siebie i śmiercią. Pokazaliśmy, że związki blokujące kanały wapniowe oferują unikalną i skuteczną ochronę przeciw niewłaściwej aktywizacji enzymów trawiennych wewnątrz komórek, która prowadzi do rozkładania trzustki i sąsiednich tkanek." - wyjaśnił jeden z pomysłodawców eksperymentu, dyrektor Cardiff University's School of Biosciences, prof. Ole Petersen.
Powtarzające się ataki ostrego zapalenia trzustki mogą prowadzić do zapalenia chronicznego, które znacząco podwyższają ryzyko wystąpienia raka trzustki, należącego do czwórki typów nowotworów, które w Wielkiej Brytanii pochłaniają co roku najwięcej ofiar.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- http://medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
-
-
-