Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-20
Narzędzia wirtualne mogą wspomóc rehabilitację osób po udarze
Politechnika Śląska jest polskim polskim reprezentantem i liderem projektu
Politechnika Śląska jest polskim polskim reprezentantem i liderem projektu

Naukowcy z kilku krajów rozpoczęli prace nad profesjonalnym szkoleniem on-line dla medyków na temat zastosowania innowacyjnych technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości we wspomaganiu domowej, samodzielnej rehabilitacji np. osób po udarze. Liderem projektu "Brain4Train" jest Politechnika Śląska.

Szkolenie dotyczyć ma wdrożenia innowacyjnych technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości oraz na najnowszych osiągnięciach z zakresu biomechaniki, tak aby ci medycy mogli wskazać pacjentom możliwości samodzielnej rehabilitacji w domu.

"Mając program komputerowy i włączoną kamerkę w laptopie - mówi koordynatorka projektu dr inż. Joanna Bartnicka z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŚ - pacjent będzie mógł samodzielnie wykonywać ćwiczenia. Oko kamery będzie rejestrować pozycję pacjenta i w momencie, kiedy dany ruch stanie się dla niego niebezpieczny, zostanie to automatycznie zasygnalizowane w ramach tego programu. W ten sposób pacjent będzie mógł samodzielnie wykonywać ćwiczenia i jednocześnie będzie to robił pod nadzorem 'fachowca', czyli programu komputerowego."

Dwuletni projekt jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym realizowane będą badania i prace nad opracowaniem samego programu komputerowego, a drugi to już przeprowadzanie szkoleń. Efektem końcowym będzie profesjonalny kurs e-learningowy. Przedsięwzięcie w całości zostało sfinansowane ze środków unijnych w wysokości 1 mln zł.

W projekt, obok Politechniki Śląskiej, zaangażowane są: Instituto de Biomecanica de Valencia (Hiszpania), Fondazione Politecnico di Milano (Włochy) oraz Stichting European Society of Physical and Rehabilitation Medicine (Holandia). Gotowy kurs będzie docelowo nieodpłatny i udostępniony w czterech językach: polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :