
Japońskim naukowcom z uniwersytetów w Kyoto i Keio udało się spowolnić o 8% pogarszanie się stanu zdrowia myszy z chorobami neuronów motorycznych. Dokonali tego przeszczepiając myszom ze stwardnieniem zanikowym bocznym (amyotrophic lateral sclerosis - ALS), zwanym także chorobą neuronu ruchowego, specjalne stworzone przez siebie komórki.
ALS jest zaburzeniem neuronów motorycznych (nerwów kontrolujących ruch) prowadzącym do utraty zdolności kontroli mięśni oraz w końcu ich atrofii. Choć często nie wywiera ono żadnego wpływu na funkcje poznawcze, to w zaawansowanym stadium dotyka większość mięsni w ciele, włączając w to te używane przy jedzeniu i oddychaniu.
Naukowcy z Japonii użyli ludzkich komórek iPS, czyli indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, podobnych do tych, które można znaleźć w embrionach. Mogą one zmienić się w dowolną komórkę ludzkiego ciała. Z komórek iPS zostały stworzone specjalne komórki progenitorowe, które następnie przeszczepiono do lędźwiowego rdzenia kręgowego chorych myszy.
Zwierzęta, którym zaimplantowano komórki, żyły o 8% dłużej niż te, u których nie przeprowadzono zabiegu. "Nasze wyniki - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Stem Cell Reports - pokazują skuteczność terapii komórkowej dla ALS przy użyciu ludzkich komórek iPS jako źródła komórek."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Powrót do sprawności po urazie rdzenia kręgowego
Urazy rdzenia kręgowego – nawet te relatywnie niewielkie – zawsze należy traktować jako bardzo poważne zagrożenia. Najczęściej wiąże się je...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-