
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad stworzeniem okulografów pozwalających na zapisywanie tekstu za pomocą ruchów gałek ocznych. Takie urządzenie mogłoby pomóc w komunikacji osobom niepełnosprawnym lub sparaliżowanym. Na swoje badania otrzymali grant w wysokOści 100 tys. zł.
Okulografy, czyli tzw. eyetrackery, to nieinwazyjne urządzenia śledzące pozycję spojrzenia badanej osoby. Do niedawna były używane przede wszystkim w nauce. Ostatnio stają się coraz popularniejszymi instrumentami wspierającymi niepełnosprawnych ruchowo, czy wręcz całkowicie sparaliżowanych m.in. po wypadkach komunikacyjnych lub udarach mózgu, ale nadal kontrolujących mięśnie oka.
Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Jacka Matulewskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął się bazując na okulografach stworzenia innowacyjnego systemu pozwalającym użytkownikom na wzrokowe wprowadzanie tekstu.
"Może to dotyczyć - wyjaśniają pracownicy Centrum Promocji i Informacji UMK - zarówno stosunkowo krótkich wiadomości, np. SMS-ów, wiadomości w komunikatorach sieci społecznościowych, komunikacji codziennej z osobami z bezpośredniego otoczenia, jak i dłuższych tekstów – listów, e-maili, dzienników terapeutycznych czy różnego rodzaju dokumentów."
Aby zrealizować swój cel, naukowcy wdrożą zarówno klasyczne rozwiązania wprowadzania tekstu wzorowane na standardowych klawiaturach, jak i kilka wybranych rozwiązań znanych z literatury. Ta różnorodność jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia dopasowanie systemu do konkretnej niepełnosprawności.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Produkty wspierające rehabilitację
Rehabilitacja to proces polegający na przywróceniu lub poprawie funkcji ruchowych, po wypadkach, chorobach, urazach lub innych problemach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-