
Wrocławscy lekarze stworzyli aplikację na smartfona pozwalającą ocenić wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia. Posłuży ona nie tylko jako pomoc w diagnozie, ale w zbieraniu materiału do naukowej analizy.
Aplikację opracowali okuliści i laryngolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzięki niej można ocenić stan powierzchni oka oraz błony śluzowej górnych dróg oddechowych u osoby, która z niej korzysta.
Pacjent jest lokalizowany przez GPS w swoim telefonie i otrzymuje informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w danym rejonie. "Pacjent co tydzień wypełnia też ankietę - mówi Jonatan Nowakowski z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu - dotyczącą zespołu suchego oka i stanu górnych dróg oddechowych, np. informuje o kaszlu lub innych objawach. Na tej podstawie może on otrzymać np. informację, by zgłosił się na wizytę do lekarza."
"Chcemy pozyskać informacje o stanie zdrowia pacjentów zgłaszających się do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych we Wrocławiu - dr hab. Tomasza Zatońskiego z tej samej placówki. Skorelujemy to z adresami ich zamieszkania i stopniem zanieczyszczeń w tym rejonie. Badania potrwają przez cały rok i w ten sposób powstanie diagnoza dla miasta o wpływie smogu na zdrowie."
Aplikacja została nagrodzona w październiku na międzynarodowej konferencji okulistycznej EVER 2016, organizowanej przez European Association for Vision and Eye Research.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sucha Igłoterapia: Skuteczne leczenie bólu mięśniowo-powięziowego
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi schorzeniami mięśniowo-powięziowymi, takimi jak napięte mięśnie, bolesne stawy, punkty...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-