
W USA opracowywana jest innowacyjna metoda walki z rakiem, która może pomóc w szczególności pacjentom w bardzo młodym wieku lub z nieoperacyjnymi lub trudno dostępnymi guzami. Polega ona na nastrzykiwaniu guza nitrobenzaldehydem, a następnie skierowaniu na niego wiązki światła.
W wyniku naświetlania wnętrze wypełnionych nitrobenzaldehydem komórek staje się silnie kwasowe i uruchamiany jest szlak apoptozy (programowanej śmierci). W ciągu 2 godzin od rozpoczęcia terapii można w ten sposób zabić nawet 95% komórek nowotworowych.
Autorem nowej metody jest Matthew Gdovin. "Mimo iż istnieje wiele różnych typów nowotworów - wyjaśnia Gdowin - mają one jedną wspólną cechę - są podatne na indukowaną śmierć komórkową. Wszystkie nowotwory próbują zakwasić komórki znajdujące się na zewnątrz guza i tym samym przyciągają naczynia krwionośne. Nowotwór zakotwicza się w takich naczyniach i rośnie."
Gdovin przetestował swoja metodę na potrójnie ujemnym raku piersi, jednym z najbardziej agresywnych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Po jednym zabiegu udało się zahamować wzrost guza i dwa razy wydłużyć żywotność myszy.
Niektóre ze stosowanych typów chemioterapii powodują zakwaszenie komórek nowotworowych, robiąc to samo także ze zdrowymi tkankami. Metoda Gdovina jest znacznie precyzyjniejsza i praktycznie nieinwazyjna. Badacz planuje stale ulepszać swoją innowacyjną technikę, zanim nie trafi ona do użytku klinicznego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-
-