Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-11-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-11-14
Olsztyńscy naukowcy zaprezentowali rezultaty leczenia SLA komórkami macierzystymi
Wyniki polskich uczonych są porównywalne z ich efektami zagranicznych badań
Wyniki polskich uczonych są porównywalne z ich efektami zagranicznych badań

Lekarze naukowcy z wydziału nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu ogłosili na międzynarodowym sympozjum w Olsztynie wyniki leczenia stwardnienia zanikowego bocznego (SLA) komórkami macierzystymi. Okazało się, że są one bardzo dobre.

Kierujący zespołem neurologów i neurochirurgów prof. Wojciech Maksymowicz wraz z neurologiem prof. Adamem Czaplińskim zaprezentowali wyniki badań 11 chorych na stwardnienie zanikowe boczne, którym podano komórki macierzyste. Pacjenci byli obserwowani przez sześć miesięcy. U 7 z nich postępowanie choroby zostało znacznie spowolnione, natomiast u 4 pozostałych nie odnotowano poprawy.

Efekty osiągnięte przez zespół prof. Maksymowicza są porównywalne z tymi, jakie uzyskują naukowcy zajmujący się leczeniem SLA komórkami macierzystymi we Włoszech, Izraelu, czy Stanach Zjednoczonych. Zespół kierowany przez prof. Maksymowicza w sumie podał komórki macierzyste ponad 30 chorym na SLA. Jednak tylko w przypadku 11 z nich minęło pół roku i lekarze mogli ocenić efekty pionierskiej terapii. Warto jeszcze dodać, że wszyscy pacjenci przeżyli co najmniej sześć miesięcy, podczas gdy średnia przeżywalność pacjentów leczonych jedynym dostępnym, zarejestrowanym lekiem na SLA, rilutekiem, wynosi trzy miesiące.

Leczenia SLA komórkami macierzystymi polega na tym, że najpierw pobierany jest szpik chorego i są z niego selekcjonowane odpowiednie komórki (mezenchymalne komórki macierzyste). Następnie te przez ok. pięć tygodni namnaża się w laboratorium komórek macierzystych i gdy jest ich odpowiednia ilość podaje się je pacjentowi.

Stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalną chorobą polegająca na niszczeniu komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni, w tym także mięśni oddechowych. Choroba ma różne tempo postępowania i prowadzi do śmierci chorego. Terapia komórkami macierzystymi jedynie spowalnia postęp paraliżu, nie jest jednak w stanie przywrócić do pracy nerwów, które zanikły.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także