
30 sierpnia w Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonany pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby. Rok wcześniej w tym samym ośrodku po raz pierwszy przeszczepiono jednocześnie serce oraz nerki.
Najpierw przeszczepiono serce, a następnie podłączono pompę pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO. Dopiero podczas pracy tej pompy chirurdzy przeszczepili wątrobę. Operacja trwała 7 godzin, co nie jest długim czasem, biorąc pod uwagę jak trudny był to zabieg.
"Nie mieliśmy pewności - wyjaśnia prof. Mariusz Kuśmierczyk - jak się zachowa nowe, przeszczepione serce po wszczepieniu wątroby, która w pierwszym momencie uwalnia wszystkie toksyny powstające w wyniki tzw. zimnego niedokrwienia, czyli od jej pobrania do wszczepienia. Baliśmy się, czy to nowe serce nie zostanie uszkodzone" – wyjaśnił prof. Kuśmierczyk.
ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) odłączono pacjentowi w drugiej dobie po transplantacji serca i wątroby, kiedy lekarze się upewnili, że obydwa narządy dobrze funkcjonują.
Instytut Kardiologii w Warszawie jest jednym z dwóch najważniejszych ośrodków przeszczepiających serce w kraju i stale poszerza możliwości terapeutyczne dla jak największej grupy pacjentów, która ma niewydolność serca oraz innych narządów, nerek lub wątroby.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
Jak przygotować się do opieki nad chorą osobą? Wybierz odpowiedni materac...
Opieka nad starszą osobą wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt medyczny, akcesoria, środki higieny itd. Podstawowym...
-
-
-