
Polscy naukowcy biorą udział w międzynarodowym badaniu klinicznym nad nowym lekiem, o nowym mechanizmie działania, stosowanym w idiopatycznym zwłóknieniu płuc - nieuleczalnej i wyniszczającej chorobie. Do projektu włączyły się ośrodki z Katowic, Warszawy i Łodzi.
Idiopatyczne zwłóknienie płuc to wyniszczająca i nieuleczalna choroba o nieznanej przyczynie, w przebiegu której tkanka płucna ulega postępującemu zwłóknieniu - z czasem płuca przestają dostarczać do krwi odpowiednią ilość tlenu. Należy do chorób rzadkich - ocenia się, że w Polsce żyje ok. 4600 chorych.
„Wytyczne światowe - mówi prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - określiły ograniczoną skuteczność tylko dwóch leków w tej chorobie. Większość chorych w związku z tym w ciągu 5 lat odchodzi. Cały świat pracuje nad tym, żeby znaleźć coś, co mogłoby ograniczyć postęp choroby, poprawić komfort życia tych chorych, wydłużyć życie. W takich badaniach uczestniczymy w tej chwili, to są badania ogólnoświatowe, wieloośrodkowe."
Badanie ma objąć ponad 500 pacjentów leczonych we wszystkich ośrodkach biorących udział w tym międzynarodowym projekcie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działa koncentrator tlenu?- informacje podstawowe i nie tylko
Koncentratory tlenu należą do grupy specjalistycznych urządzeń medycznych wspomagających oddychanie. Dostarczają one nieprzerywanie stałą...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-