Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-16
Polak zwycięzcą Global Impact Competition

Łukasz Młodyszewski zwyciężył w tegorocznej środkowoeuropejskiej edycji konkursu Global Impact Competition, organizowanego przez Singularity Unversity z Doliny Krzemowej w USA oraz firmę GE. Polak w ramach swojego projektu DreamJay rozpoczął pracę nad algorytmem wywołującym sny, mającym docelowo zwalczać skutki zespołu stresu pourazowego przy pomocy aplikacji mobilnej. Finał odbył się w drugim tygodniu kwietnia w Budapeszcie.

Konkursy technologiczne Global Impact Competition organizowane są na całym świecie, a ich główną nagrodą jest bezpłatne uczestnictwo w 10-tygodniowym programie studiów organizowanym przez Singularity University w NASA Ames Research Center. Przedsięwzięcie, którego głównym partnerem od trzech lat jest firma GE, stanowi szansę na zaistnienie dla utalentowanych przedsiębiorców, naukowców i inżynierów. Do tegorocznego finału środkowoeuropejskiej edycji zakwalifikowało się 6 uczestników, wśród nich zwycięzca - Łukasz Młodyszewski.

Polski pomysł na ingerencję w świat snów, projekt DreamJay, pozwoli nam cieszyć się lepszym zdrowiem. Jak wyjaśnia jego autor, koszmary senne są jednym z objawów zespołu stresu pourazowego. Jego przyczyną jest zwykle traumatyczne doświadczenie, na przykład przeżycia wojenne lub inne losowe zdarzenia, na które nie mamy wpływu, jak choćby wypadek samochodowy. „Aby zaradzić skutkom wywoływanym przez zespół stresu pourazowego rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem specjalnego algorytmu wywołującego sny. Jego zadaniem jest zaszczepienie w umyśle śpiącego pożądanego marzenia sennego, które wybierane jest przez użytkownika zanim położy się spać" – wyjaśniał Młodyszewski.

W swoim ostatecznym kształcie proponowane rozwiązanie odmieni życie pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego i osób, które nie mogą uwolnić się od koszmarów. Do skorzystania z rozwiązania DreamJay wystarczy telefon komórkowy. Spersonalizowane sny pomogą ludziom rozwiązać ich osobiste problemy, na przykład pomóc w rzuceniu palenia.

„Mieszkańcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej mogą być dumni ze swojej kreatywności i nie jest to jedynie wyraz lokalnego patriotyzmu. Nietuzinkowe postaci zamieszkujące nasz region nieustannie wymyślają i tworzą innowacyjne produkty i usługi, które pomagają uczynić świat lepszym" - mówi László Nagy, Dyrektor ds. Rozwoju Technologii w GE Healthcare Hungary i członek jury podczas finałów Global Impact Competition.

Wśród pozostałych projektów finałowych znalazły się m.in.: pomysł z Bułgarii, dzięki któremu dowiemy się, jak rozwijać nauki przyrodnicze wykorzystując rozwiązania z zakresu big data, chorwacki projekt pozwalający kształtować nasze poczucie osobistego bezpieczeństwa, rozwiązanie z Rumunii wspomagające osoby niewidome i niedowidzące oraz słoweńska odpowiedź na problemy, z którymi boryka się zrównoważone rolnictwo.

„Jako członek jury miałem zaszczyt i przywilej obserwować z bliska, w jaki sposób najbardziej błyskotliwe umysły młodego pokolenia posługują się technologią, tworząc rozwiązania służące dobru wspólnemu. Uczestnicy zaprezentowali doskonałe rozeznanie w świecie nowoczesnych technologii, ale również wykazali się niezwykłym zmysłem do wykorzystywania ich możliwości do zmieniania świata na lepsze" – dodał László Nagy.

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
Grayling Poland
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :