
Teraz zaledwie 3 minuty wystarczą, aby określić grupę krwi np. osoby rannej. Wszystko dzięki studenckiemu wynalazkowi „Blood Analyser", który do określenia grupy krwi wykorzystuje metodę optoelektroniczną.
Na pomysł urządzenia wpadło trzech zaprzyjaźnionych studentów: Joachim Jakubas, Grzegorz Koper i Marcin Markowski. Wszyscy studiują na różnych uczelniach (Wojskowej Akademii Technicznej, Politechnice Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej), ale chodzili razem do tego samego Technikum Elektronicznego w Połańcu.
"Chcielibyśmy - mówi Joachim Jakubas - aby nasze urządzenie było montowane w karetkach pogotowia ratunkowego, aby już kilka chwil po wypadku ratownicy medyczni mogli poznać grupę krwi. Oczywiście, jeżeli podanie krwi będzie konieczne. Dzięki temu już z karetki można poinformować szpital, że jest potrzebna konkretna grupa krwi. Jeżeli szpital nie będzie posiadał odpowiedniej grupy, odpowiednio wcześniej można rozpocząć proces poszukiwania krwi w innych placówkach."
W analizatorze zainstalowane są probówki, w których należy umieścić krew pobraną od poszkodowanego wraz z antygenami. W pierwszej znajduje się wyłącznie krew, ponieważ pomiar z tej probówki jest traktowany jako punkt odniesienia. Urządzenie automatycznie sprawdzi, w której probówce nie zachodzi proces aglutynacji, czyli zlepiania się obcych cząstek i powstawania ich większych skupisk, wykorzystywany przy oznaczaniu grup krwi. W studenckim analizatorze proces ten sprawdzany jest poprzez pomiar przepuszczalności światła emitowanego przez diodę laserową.
Młodzi wynalazcy szacują, że koszt produkcji urządzenia będzie oscylował w granicach tysiąca złotych. "Dzięki temu - dodaje Jakubas - może trafić do ośrodków zdrowia i placówek, które nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiej, profesjonalnej aparatury. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasze urządzenie będzie stosowane w placówkach w najbiedniejszych państwach świata, aby tam podnieść poziom opieki medycznej."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- mp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat
Jest przenośny, szybki, bezinwazyjny i działa na oddech – i nie mowa o alkomacie, a o diabetomacie. Nowoczesnym urządzeniu ułatwiającym życie...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-