
Maciej Mańka, uczeń trzeciej klasy Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie opracował technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów. Wykorzystuje ona specjalny chip, na którym można wyhodować sztuczne organy.
Maciej stworzył pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie prototyp urządzenia identycznego do tego wytworzonego na Harvardzie. "Ja jednak - dodaje - wymyśliłem technologię wytwarzania go w sposób o wiele tańszy, który nie wymaga korzystania z wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów."
Technologia organów na chipach może pozwolić na badanie szkodliwego wpływu nawet najmniejszych bakterii i wirusów na ludzki organizm czy testowanie leków w nowych warunkach.
Maciej prowadzi badania w laboratoriach Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod opieką dr Joanny Raczkowskiej i dr hab. Jakuba Rysza z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swój patent przedstawi na rozpoczynającym się w czwartek kongresie Investing in Medical Innovations, gdzie będzie najmłodszym prelegentem.
Investing in Medical Innovation jest wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, który do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przyciągnie najwybitniejsze nazwiska ze świata medycyny i nie tylko.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- dziennikzachodni.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterylizator powietrza, sterylizatory tunelowe UV-C
Tunelowy sterylizator powietrza UV-C to niezawodna czystość wokół Ciebie. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu możesz zapomnieć o cząsteczkach...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-