Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-01-05
Ponad połowa Polaków nigdy nie słyszała o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc
Badanie przeprowadzono wśród 1000 osób palących i niepalących
Badanie przeprowadzono wśród 1000 osób palących i niepalących

Polskie Towarzystw Chorób Płuc zleciło badanie mające sprawdzić wiedzę Polaków na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), na którą cierpi w Polsce przynajmniej 2 mln osób. Okazało się, że mniej niż 3% ankietowanych potrafiło rozwinąć skrót "POChP", a ponad połowa nigdy nie słyszała pełnej nazwy tej choroby. Tłumaczy to, dlaczego 80% chorych na tę śmiertelną chorobę w Polsce nie stara się w żaden sposób przeciwdziałać jej rozwojowi.

Najczęściej na POChP chorują palacze - stanowią aż 80-90% chorych. Jednak do czynników powodujących POChP zalicza się również bierne palenie, wdychanie w pracy szkodliwych gazów i pyłów, oraz narażenie na zanieczyszczenia powietrza (w pracy lub miejscu zamieszkania).

POChP rozwija się powoli i początkowo w niezauważalny sposób. Substancje drażniące drogi oddechowe wywołują przewlekłą reakcję zapalną w oskrzelach, przez co dochodzi do ich częściowo nieodwracalnego zwężenia (obturacji). Na zaawansowanym etapie choroba prowadzi do niewydolności oddechowej uniemożliwiającej nawet proste czynności. Chorzy na POChP żyją 10-15 lat krócej niż średnia populacji.

Niestety chorzy najczęściej mylnie interpretują objawy takie jak kaszel, wykrztuszanie wydzieliny czy duszność przy wysiłku i wyjaśniają je sobie długoletnim paleniem papierosów i nie zgłaszają się do badania. Kiedy POChP wykrywana jest w późnym stadium, niektóre jej skutki są już nieodwracalne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także