
10 września na forum „Wait, What? A Future Technology Forum" zaprezentowano nową protezę, która umożliwia sparaliżowanemu pacjentowi odczuwanie wrażeń fizycznych. Protetyczna ręka przekazuje różne wrażenia nacisku poprzez ścieżki neuronowe w rdzeniu kręgowym. Wynalazek powstał dzięki środkom Programu Rewolucjonizowania Protetyki DARPA, który działa od 2006 roku.
"Protetyczne kończyny - mówi Justin Sanchez, menedżer programu DARPA - kontrolowane za pomocą myśli dają ogromną nadzieję, ale bez informacji zwrotnej płynącej w postaci sygnału do mózgu osiągnięcie takiego poziomu kontroli, którego wymagają precyzyjne ruchy może okazać się trudne. Oprzewodowanie zmysłu dotyku łączące mechaniczną rękę bezpośrednio z mózgiem daje szanse na płynne, biotechnologiczne przywrócenie niemal naturalnej funkcji."
Proteza była testowana przez 28-letniego mężczyznę sparaliżowanego w następstwie uszkodzenia rdzenia kręgowego. Naukowcy z Laboratorium Fizyki Stosowanej (APL) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa najpierw podłączyli przewodami protezę do mózgu, po czym zasłonili mu oczy. Następnie naciskali różne palce sztucznej ręki, aby przekonać się, czy ochotnik coś poczuje. Okazało się, że badany był w stanie nawet określić który palec jest dotykany.
Protetyczny system kontroli składa się z dwóch chipów osadzonych w mózgu pacjenta, które są podłączone do wrażliwych na nacisk czujników momentu obrotowego umieszczonych w sztucznej ręce. Chipy o szerokości 1 mm wyposażone w kilka elektrod zostały umieszczone zarówno w korze motorycznej, która steruje ruchami ramion i dłoni, jak i w korze czuciowej, która odbiera i identyfikuje sygnały płynące z wrażeń dotykowych. Za każdym razem, kiedy protetyczna ręka dotyka czegoś, czujniki wysyłają przewodami sygnały elektryczne do chipów w mózgu, zapewniając wrażenie niemal naturalnego kontaktu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- mp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
Jak wybrać dygestorium?
Kiedy już podjęliście Państwo decyzje o zakupie nowego dygestorium do Waszego laboratorium, warto się zastanowić jakie konkretnie ma ono być....
-
-
-
-